Turizm sektöründen 2022 yılı öngörü ve beklentileri

Turizm sektörü temsilcilerinden 2022 yılı öngörü ve beklentileri…

Enerji, tarım ve gıda fiyatlarıyla birlikte konaklama sektöründe maliyetlerin sürekli artması, enflasyon rakamlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki hızlı artışlar nedeniyle Türkiye cari açığı kapatmak için ihracat ve turizme daha fazla ağırlık vermeye başladı.

2021 turizm sezonunu geçen yıla göre oldukça iyi seviyede kapatan turizm sektörü, şimdiden 2022 yılına hazırlanmaya başladı.

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDEKİ PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI

İlk verilere göre THY, Corendon ve SunExpress hava yolu firmaları gelecek yıl koltuk satış sayılarını açıklarken, başta Rusya ve Avrupa pazarlarında erken rezervasyon sorgulamalarının Türkiye açısından çok iyi gittiği belirtildi.

Sektör temsilcileri, 2022 yılının her şeyin normal seyrinde gitmesi halinde çok iyi geçeceğini, ancak bunun da Türkiye’nin uluslararası ilişkilerdeki pamuk ipliğine bağlı olduğunu vurguluyor.

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur, Türkiye turizm sektörü temsilcilerinin 2022 yılına yönelik beklenti, öngörüleri ve görüşlerini aldı.

KORHAN ALŞAN: 30 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ HEDEFİ

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, 2022 yılına dair ilk sinyallerin oldukça umut verici olduğunu belirtti.

2021 yılının yaklaşık 20 milyar dolar gelir ve 25 milyon turist beklentisi ile gerçekleşmesi hedefinin halen güncelliğini koruduğunu ifade eden Alşan, şunları kaydetti:

“Beklentilerimizin üzerinde rakamları da yakalayabiliriz. 2022 yılında pandeminin seyrinin yavaşlayacağı öngörüsü, aşılama sürecindeki başarı ve kapasite artışı, COVID-19’lu hayata adaptasyon ve insanların ertelediği seyahat programlarının yaratacağı talep akımı aşikar. Bu durum turizmde çok pozitif bir geri dönüşü dahi tetikleyebilir, buna hazır olmakta yarar var.”

“MART AYININ İKİNCİ YARISINDA TALEP PATLAMASI YAŞANABİLİR”

Ocak – Şubat 2022 aylarında rezervasyon akışlarının yavaş seyredeceğini, Mart ayının ikinci yarısı itibari ile rezervasyonlarda bir talep patlaması yaşayabileceğini öngördüğünü vurgulayan Alşan, şöyle devam etti:

“2022 yılında ülke genelinde 40 milyon turist sayısının üzerinde bir sonuç alacağımızı ve bununla beraber 30 milyar doların üzerinde turizm geliri öngörüsü benim şahsi beklentimdir. 2019 verilerini hatırlamak gerekir ise ülke genelinde 45 milyon turist, 34.5 milyar dolar gelirimiz mevcut. Bu açıdan da ele aldığımızda 2022 yılının normal koşullarda 2019 yılındaki performansa çok yaklaşması beklenen bir sonuç olacaktır. En iyi ihtimalde ise 50 milyon turist 40 milyar dolar gelir beklentisi çok iyi bir geri dönüş olarak kayıtlara geçmeye adaydır.”

HAMİT KUK: TURİZM EKONOMİYE CAN SUYU OLACAK

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Türkiye turizminin başta uluslararası ilişkiler olmak üzere her şeyin normal seyrinde gitmesi halinde 2022 yılı sezonunun daha iyi olacağını söyledi.

“TURİST AÇISINDAN 2018 İLE 2019 YILI RAKAMLARI ARASINDA OLURUZ”

Yurt dışında 2022 turizm rezervasyon sorgulamalarının çok iyi yönde gittiğini ifade eden Kuk, şunları kaydetti:

“Rezervasyon sorgulamalarında 2021 yılına göre çok büyük artış var. Ancak, her şey yolunda giderse 2018 yılı rakamlarını yakalayabiliriz. 2022 turizm sezonu istihdam açığını kapatmada önemli rol oynayacak. 2022 yılı turizmi ülke ekonomisine moral ve can suyu olacak. 2021 sezonunda istihdam da 2019 yılı rakamlarına çok yaklaştık. 2022 yılında da istihdam rakamlarını aşarız. Yolcu yani turist açısından da 2018 ile 2019 yılı rakamları arasında oluruz. Rusya ve Avrupa pazarlarında erken rezervasyon sorgulamalarında artış var. Ancak kesin rezervasyonlar Aralık ve Ocak aylarında netleşmiş olur.”

ÜLKAY ATMACA: SEKTÖR ÇALIŞANI KÖYÜNE DÖNDÜ

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da 2022 turizm sezonunun 2021’den daha iyi olacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Tüm pazarlarda erken rezervasyon kampanyalarının başladığını aktaran Atmaca, “2022 yılında seyahat yasağı beklemiyoruz” dedi.

Sektör çalışanlarının tamamının aşılandığını, Güvenli Turizm Sertifikası ile Türkiye’nin dünyaya salgın döneminde “iyi turizm” yapıldığını gösterdiğini anlatan Atmaca, şöyle konuştu:

“Otellerimizde salgınla ilgili ciddi bir sorun yaşamadık. 2022 turizm sezonu 2021 sezonundan daha iyi olacak. Gelecek turizm döneminde hem turizm geliri hem de turist açısından 2021 yılı rakamlarını aşarız.”

POYD Başkanı Atmaca, salgın sürecinde turizm sektörünün en büyük sorununun “çalışan” olduğunu söyledi. Geçen yıl oteller açık olmadığı için sektör çalışanlarının köylerine döndüğünü ya da başka sektörlere geçtiğini anlatan Atmaca, “Bu sezon en büyük sorunumuz personel oldu. Köyüne dönen ya da başka sektörlere geçen personelin yerine yenisini bulmakta zorlandık. Kalifiye elemandan vazgeçtik işimizi görecek personel sayısı azaldı” dedi.

EROL KARABULUT: AKDENİZ’DE FİYAT REKABETİ KIZIŞACAK

Turizm araştırmaları yapan Turizmdatabank’ın Sahibi Erol Karabulut ise 2022 yılında Mısır ve Yunanistan ile Türk turizmi arasında fiyat rekabeti yaşanacağını öne sürdü.

Mısır’ın 2022 yılı operasyonlarına şimdiden başladığını anlatan Karabulut, şunları kaydetti:

“Mısır sezona fiyatlarda Türkiye aynı rakamlarda başladı. Bu nedenle Ruslar yüksek sezonda Mısır’ı tercih etti. Mısır’ın yanında rekabet edeceğimiz Fas, Tunus, İtalya, Bulgaristan, Fransa ve İspanya da var. Paket tur satışlarında ise Türkiye ile İspanya rekabet için mücadele edecek. Yunanistan da paket turda atılım yapıyor.”

“TÜRKİYE Z KUŞAĞINI ÇEKEMİYOR”

Türkiye’nin charter seferlerde yeterli şansının bulunmadığını ifade eden Karabulut, İspanya’ya komşu ülkelerinden hafta sonu ve günübirlik 100 milyon giriş olduğuna dikkat çekti.

İtalya, İspanya ve Fransa’da büyük çiftlik arazilerinde bungolovlar yapılarak alternatif turizm yaratıldığını vurgulayan Karabulut; “Avrupa’da genç kuşak iki dönem tatile çıkamadı ve buraları tercih etmeye başladı. Türkiye Z kuşağından da pay alamıyor. Yaşlı kuşak da salgın nedeniyle gelemiyor. Türkiye’ye çocuklu aile geliyor” diye konuştu.

“CARİ AÇIĞI TURİZM KAPATIR”

2022 yılı turizm sezonda Türkiye’nin turizmde yüksek oranlı cirolara ulaşmasını beklediklerini anlatan Erol Karabulut, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin dışarıdan borçlanarak elde edeceği para, turizm sayesinde ekonomiye girecek. Ekonomiyi rahatlayacak ve cari döviz açığı kapanacak. Ancak, 2022 ve 2023 yıllarında beklenen döviz girdisi olmaz ise oteller bankaların olacak. Sezon sonunda konaklama sektörü toplamda en az 5 milyar dolar net gelir sağlayamaz ise iflaslar yaşanabilir. Fiyat rekabeti bizi batırır. Türkiye çok turiste değil, para harcayacak turiste sahip olmalı. Rus turist, Türkiye’de Alman turistten 200 dolar daha az harcıyor. Fransa’ya, İspanya’ya giden Rus turist, Türkiye’ye gelen turistten 3 kat fazla harcama yapıyor.”

FETİ KUYUCU: ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÖNEMLİ

Yatırım Danışmanı ve eski bankacı Feti Kuyucu, 2022 yılı turizm sezonunda her zaman olduğu gibi uluslararası ilişkilerdeki risk faktörünün etkili olacağını kaydetti.

Türkiye’nin turizmde pazar açmazı bulunduğuna dikkat çeken Kuyucu, “Türkiye turizmde sadece iki ana pazara bağımlı. Rusya ve Avrupa pazarı. Rusya’da Putin ne derse o olur. Türkiye’nin uluslararası ilişkileri de önemli bir faktör. 2022 sezonunda her şey yolunda giderse sadece Antalya’ya 6 milyon Rus turist gelir. Ancak, Rusya ile ilişkiler iyi gitmiyor. Rus pazarına bu kadar bağımlı olmak ve yaslanmak çok iyi değil. Bu riskler ortadan kaldırılırsa 2019 sezonunda 15.5 milyon turist rakamını yakalarız. Uluslararası ilişkilerdeki riskler Türkiye turizmine çok çabuk yansır” diye konuştu.