Seul metaverse’e adım atan ilk kent olacak

Güney Kore Bayrağı: Bayrağın dört köşesindeki üçlü çizgiler karşıtlık ve uyumu anlatır. Sol üst köşedeki üç kesiksiz çizgi cennet ve gökyüzünü, sağ üst köşedeki iki kesikli çizgi arasındaki kesiksiz çizgi suyu, sol alt köşedeki iki kesiksiz çizgi arasındaki kesikli çizgi ateşi, sağ alt köşedeki kesikli çizgiler ise yeryüzünü temsil eder.

Güney Kore’nin başkenti Seul, “metaverse” dünyasına adım atan ilk kent olacak. Projenin nihayete ermesi halinde sanal gerçeklik gözlükleriyle kent turları gerçekleştirilebilecek.

Güney Kore’nin başkenti Seul, “geleceğin sosyal medyası” olarak nitelendirilen ve sanal gerçekliğe dayanan metaverse’te çeşitli kamu hizmetleri ve kültürel etkinlikleri kullanıma sunmayı planlıyor.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ İLE MÜZE TURU

Seul yerel yönetiminin 3 Kasım’da duyurduğu planın başarılı olması halinde kent sakinleri, sanal gerçeklik gözlüğü takarak müze turlamaktan belediye yönetimine şikayette bulunmaya kadar çok sayıda şey için sanal belediye binasını ziyaret edebilecek.

Sputnik’in haberine göre; 3.9 milyar won’a (3.3 milyon dolar) mal olması beklenen yatırım, Belediye Başkanı Oh Se-hoon’un vatandaşlar arasında sosyalliği ve kentin küresel rekabet gücünü artırmayı amaçlayan 10 yıllık planının bir parçası olarak öne çıkıyor.

2022’NİN SONUNA DOĞRU HAZIR OLACAK

Seul Belediyesi, kendi metaverse platformunu 2022 yılının sonuna kadar hazır etmeyi hedefliyor.

2026’da tam anlamıyla faaliyete geçecek olan proje, Belediye Başkanı’nın sanal ofisinin yanı sıra çeşitli sektörlere hizmet veren alanlar da dahil olmak üzere kamu hizmetlerine ev sahipliği yapacak.

Projeye aralık ayında start verilecek ve 2023’te kent, sanal kamu hizmetleri için “Metaverse 120 Center”ı açacak.