Fransız kruvaziyer gemileri rotayı Türkiye’ye kırdı

Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl yapılamayan kruvaziyer turizmde umutlu bekleyiş 2022 yılına kaldı. Ancak, Fransız üst gelir grubundan bir grup yolcu, hafta içinde kruvaziyer gemi ile Antalya limanından iniş ve biniş yapacak.

Geçen yıl hizmete giren ve kendi alanında tamamen çevreci özellikleriyle dikkat eken 132 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde olan Fransız bayraklı Le Jacques Cartier isimli kruvaziyer gemi, Ege’de Bodrum ve Fethiye’den sonra hafta içinde 140 üst gelir grubundan yolcuyu Antalya Limanı’nda indirecek, 144 yolcuyu da alarak seferine devam edecek.

Le Jacques Cartier’in acentesi olan İstanbul Denizcilik, Turizm ve Ticaret A.Ş Akdeniz Bölge Temsilcisi Adnan Enderoğlu, 2022 yılı kruvaziyer turizmin iyi olacağını belirtti.

Fransız yolcuları taşıyan gemi kiralama şirketi yetkililerin Bodrum ve Fethiye kıyılarını beğendiklerini, Antalya ve Alanya limanlarını da gördükten sonra 2022 yılı için değerlendirmeler yapacaklarını kaydetti.

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’un haberine göre Enderoğlu; “Salgın nedeniyle 2020 yılında kruvaziyer turizmi durmuştu. 2021 yılı istenilen ölçüde olmasa da Antalya açısından çok da kötü sayılmaz. Ancak, kruvaziyer turizmi 2022 yılı için oldukça umutlu görünüyor. Sektörle ilgili gerçek değerlendirmeler Ocak-Şubat aylarında ortaya çıkacak” dedi.