Ukrayna’dan uçuşların devam etmesi için fon hamlesi

Ukrayna, olası savaş senaryosunda ülkenin hava sahasından uçuşları durdurmak isteyen havayollarının uçuşlarını devam etmesi için 592 milyon dolarlık fon ayırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceği konusunda uyarmasının ardından bazı havayollarının ülkeye olan hizmetlerini gözden geçirmesi üzerine, Ukrayna pazar günü hava sahasını ticari uçuşlara açık tutmaya çalışmak için fon sözü verdi.

Ukrayna, savaş korkusu olan havayollarının uçuşlarını sürdürmesi için 592 milyon dolarlık fon ayırdığını bildirdi.

Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı, Ukrayna’nın uluslararası uçuşların kesilmesi tehdidine odaklanan acil toplantısı ardından; “Ukrayna üzerindeki hava sahası açık kalmaya devam ediyor ve devlet havayolları için riskleri önlemek için çalışıyor” açıklamasını yaptı.

Haber.aero’nun haberine göre Başbakan Denys Shmyhal; “Fonlar, sigorta ve kiralama şirketleri için Ukrayna’da uçuş güvenliğini sağlamak için tahsis edildi. Yolcu hava taşımacılığı pazarındaki durumu istikrara kavuşturacak ve şu anda yurtdışında olan vatandaşlarımızın Ukrayna’ya dönüşünü garanti edecek” ifadelerini kullandı.

Hollanda kraliyet hava yolu şirketi KLM basın sözcüsü geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yönelik tüm uçuşları durdurmuştu, Lufthansa ise hava trafiğini askıya almayı düşündüğünü söylemişti.