“Paniğe kapılmadan Mayıs ayına kadar sakin kalınmalı”

Antalya
Rusya ve Ukrayna Dünya turizminde % 3 lük bir paya sahipler. 2019 yılında Ruslar seyahat için 36 milyar dolar harcarken, Ukrayna 8,5 milyar dolar harcadı.

En fazla turistin geldiği Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş, Antalyalı turizmcilerin yaz sezonuna yönelik endişesini artırdı. Turizm Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu ise “Paniğe kapılmadan Mayıs’a kadar sakin kalınmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali iki ülke ekonomisi dışında Türkiye ekonomisini ve en başta da Antalya’yı etkiledi.

Türkiye’nin tarım ve turizmde iki ana pazarı olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm sektörleri etkilemeye başladı.

Turizm sektöründe bu ülkelerden erken rezervasyonlar kesildi.

ÜLKAY ATMACA: REZERVASYONLARDA CİDDİ DÜŞÜŞLER YAŞANIYOR

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Rusya’da erken rezervasyonlarda ciddi düşüşler yaşandığına dikkat çekti.

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’un haberine göre Ülkay Atmaca; “İki ülke arasındaki görüşmeleri yakından takip ediyoruz. Turizm barışı sever. İki ülkenin masadan el sıkışarak kalkmalarını bekliyoruz. Çünkü bu iki ülke turizmde en iyi pazarımız. Rusya az olsa da Ukrayna pazarı tamamen biter. Bu savaş alışılmış bir savaş değil. Turizm demek barış demek” dedi.

OSMAN AYIK: ASIL SORUN…

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) önceki dönem başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Osman Ayık, erken rezervasyonların iptal edilmesinin sıkıntı yaratmayacağını, asıl sorunun uçakların kalkmamasında olduğunu söyledi. Bunun sektörü kötü etkileyeceğini söyleyen Ayık, “Yaptırımlar nedeniyle uçaklar kalkmaz ise büyük sıkıntı yaşanır. Turizm sektörünün olmazsa olmazı uçaktır. Para transferi yapamazsanız bu işi de yapamazsınız. Tek dileğimiz Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin tatlıya bağlanması” diye konuştu.

FETİ KUYUCU: TEMKİNLİ İYİMSERLİĞİ KORUMAK LAZIM

Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu, Rusya ve Ukrayna’da insanların “korunma” derdinde olduğunu kaydetti.

Rusya yaptırımlarından en fazla Türkiye’nin etkileneceğini dile getiren Kuyucu, şunları söyledi:

“2022 turizm sezonuna 35 milyar dolar döviz hedefiyle moralle hazırlanan ve büyük beklenti içinde olan Türkiye’de bütün planlar altüst oldu. Yaptırımların bu kadar ağır olacağı beklenmiyordu. Panik havası oldu. En çok etkilenen biz olacağız. Savaşın ve krizin devam etmesinden en fazla Antalya ve Ege bölgesi etkilenir. 2022 sezonu için 6-6,5 milyon Rus ve Ukraynalı turist bekleniyordu. Ukrayna büyüyen bir pazar ve Antalya’ya gelen turist sayısı 2 milyona yaklaşıyordu. Turizm pazarında Rusya ve Ukrayna yüzde 45 pazar payı oluşturuyor. Tek pazara bağımlı kalmak Akdeniz çanağında risk oluşturuyordu. Pazarın çeşitlendirilmesi gerekiyordu. ABD ve AB’nin yaptırımları Rusya’nın belini daha da kırabilir. Buna rağmen Rusya’dan turistik hareketlerin Mayıs ayından itibaren başlayacağını düşünüyorum. Yüksek sezonda 1 Mayıs-31 Ekim tarihlerinde toplam 14 milyon yabancı gelmiş. Bunun 12 milyonu Antalya’yı tercih etmiş. Bu nedenle paniklemeye gerek yok. Paniğe kapılmadan Mayıs ayına kadar sakin kalınmalı. Temkinli iyimserliği korumak lazım.”

SEYDİ TAHSİN GÜNGÖR: TÜRKİYE TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEME İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör de Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirterek sonuçlarının Türk turizmini olumsuz etkileme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Güngör, “İki ülke arasındaki geriliminin Türkiye turizmini olumsuz etkileme ihtimali çok yüksek. Acilen alternatif pazar seçenekleri oluşturulmazsa zor bir turizm sezonu bizi bekliyor. Hem Rusya hem de Ukrayna pazarında rezervasyon iptallerinin oluşturacağı boşluğu kapatacak başka pazarlara ve seçeneklere yönelmeliyiz. Aksi bir durumda turizm sezonu için yeni bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

—O—

Fikri Cinokur’un “Antalya’da endişe büyüyor” başlıklı haberinin tamamını okumak için tıklayınız.