THY’den Rus turist formülü

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın zararını en aza indirmek için THY’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Sabah Gazetesi’nden Hülya Güler’a Rus turisti Türkiye’ye taşımaya yönelik THY’nin planlarını anlattı.

Bugünlerde Rusya – Ukrayna savaşının olası olumsuz etkilerini bertaraf etmeye odaklanan THY’nin atmayı planladığı adımlar şu şekilde:

Ben göreve geldiğimde bu yılın bütçesi zaten hazırdı ve iyi yapılmış bir bütçeydi. 2022’nin biraz zor bir yıl olacağı baştan belliydi. Ancak biz pandeminin bu yıl biteceğini hemen hemen tahmin ediyorduk. Şimdi yavaş yavaş 2019’un rakamlarını yakalamaya başladık.

Rus turisti getirme formülü:

Bu yıl Rusya’dan 6.5-7 milyon turist beklentisi vardı. Savaş nedeniyle elbette bu durum değişti. Ancak Rus turist gelmek istiyor. Bu konuda Turizm Bakanlığı, OFAC, ABD Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yürütülüyor. Rus operatörlerin charter uçuş yapmalarına izin yok, şu anda THY’nin mülkiyetinde olan uçakların Rus turisti taşımasında ambargo açısından sorun yok.

THY’nin kendisine ait 70 uçağı var. Bu 70 uçakla Rus turisti taşıma formülü gündemde. Bu yolla 3 milyon turist taşınması söz konusu olabilir.