2022 yaz sezonu için Bodrum’un hedeflerini açıkladı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras: Hedefimiz Akdeniz’de lider turizm destinasyonu olmak

Bodrum’un bu seneki turizm beklentilerini açıklayan Belediye Başkanı Ahmet Aras “2022’de kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyoruz, sadece bir günde havaalanından 15 bin kişi giriş yaptı. Bizim amacımız 2019 rakamlarını geçmek, şu anki durum bunu geçeceğimizi de gösteriyor. Hedefimiz Akdeniz’de lider turizm destinasyonu olmak” dedi.

Türkiye’nin önemli turizm bölgelerinden biri olan Bodrum’un turizm sezonuna ilişkin beklentilerini, Belediye Başkanı Ahmet Aras, yabancı basın kuruluşlarına düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

176 BİN OLAN NÜFUSUMUZ 500 BİNE ÇIKTI

Sputnik’ten Burcu Okutan’ın haberine göre Ahmet Aras, Bodrum’un sadece bir yazlık bölge olarak görülmemesi gerektiğini söyleyerek;

“Turistik, tarihi yerleri ve denizi, gastronomisi var. Doğası çok farklı. İnsanları da çok turizme yatkın. Her zaman yerli ve yabancı turistin Türkiye’deki gözdesiyiz. Pandemide bile her yer kapandı ama insanlar Bodrum’a göç etti. Birçok esnaf iş yapamazken Bodrum’da iyi kötü çarklar döndü. Pandemi döneminde 176 bin olan nüfusumuz 500 bine çıktı. Burada evi, yazlığı olan herkes yılı burada geçirdi. Salgından, pandemiden de çıktıktan sonra bütün turizm destinasyonları büyük bir rekabetçi anlayışla çalışıyor. Bu artık kentlerin rekabetine dönüştü. Biz Bodrum’u Mikanos ile, Cannes ile, İbiza ile kıyaslıyoruz ve herkes toparlanma döneminde. İlk toparlanan kentlerden birisi de Bodrum. Çünkü bizim ulaşım olanaklarımız çok iyi” ifadelerini kullandı.

“SADECE BİR GÜNDE HAVAALANINDAN 15 BİN KİŞİ GİRİŞ YAPTI”

Türkiye’nin en yüksek turist sayısına 2019’da ulaştığını ifade eden Ahmet Aras “Bodrum’da da 1.3 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlamıştık. 2020’de bu 4’te 1’ine, yani 220 bine düştü. 2021’de ise 530 bin civarında ağırladık. Ama 2022’de bu kayıpları telafi edeceğimize inanıyoruz. Şimdiye kadar bu sene, 2019’a nazaran ufak artışlar olduğunu da görüyoruz. Sadece bir günde, 8 Mayıs’ta 15 bin yabancı girmiş havaalanımızdan. 1 Mayıs’tan itibaren Kos’tan ve Yunan adalarından gelen feribotlar da açıldı. Daha sezon tam başladı diyemeyiz ama bu çok iyi bir rakam” dedi.

“AVRUPALI TURİST BİZİM İÇİN BULUNMAZ NİMET”

Avrupa’dan geleceklerin Bodrum için “çok önemli” olduğuna dikkat çeken Aras “İlk uçak, Almanya’dan geldi, biz son zamanlarda Avrupa’yı kaybetmiştik. Biz bu açığı Rusya ve Ukrayna ile kapatmaya çalışmıştık. Şimdi geri dönüyorlar. Bizim için Avrupa çok önemli. Bodrum’a Avrupalı turisti çekmek zorundayız. Evet, Rus da Ukraynalı da Ortadoğulu da Çinli de gelecek. Ama Avrupalı turist bizim için bulunmaz nimet. Çünkü onların ekonomik durumları, kişi başına düşen milli gelirleri çok yüksek. Bizim amacımız 2019 rakamlarını geçmek, şu anki durum bunu geçeceğimizi de gösteriyor, hedefimiz bu. 2023, 2024’te de bunu katlarız diye düşünüyoruz. Bizim gelecekte Akdeniz’de lider turizm destinasyonu olma hedefimiz var” diye konuştu.

“İNGİLTERE, ALMANYA, İSRAİL, HOLLANDA, POLONYA VE KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN ÇOK CİDDİ ARTIŞLAR BEKLİYORUZ”

Aras “Bu seneki kayıplarımızı, Almanya, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerle telafi etme planımız var. Geçen yıl ülkemize en çok Ukrayna ve Rusya’dan turist geldi. 530 bin kişinin yüzde 45’i bu iki ülkedendi. Savaş nedeniyle bu ülkelerden gelecek turist sayısında düşüş olacaktır. Ancak diğer ülkelere ve pazarlara baktığımız fevkalade ilgi artışı görüyoruz. Özellikle İngiltere, Almanya, İsrail, Hollanda, Polonya ve Körfez ülkelerinden çok ciddi artışlar bekliyoruz” dedi ve ekledi:

“BİZZAT, THY RUSYA’YA UÇACAK”

“Bu yıl özellikle havalimanı yetkililerimizden aldığımız bilgilere göre uçuşlara çok ciddi bir talep var. Şu anda 35 ülkeye ve 86 noktaya direkt uçuşlarımız var. Toplam 49 farklı hava yolu şirketi Bodrum’a uçuyor. Hollanda’dan İngiltere’ye, Almanya’dan İspanya’ya kadar direkt uçuşla Bodrum’a gelebiliyorsunuz. Bir turizm merkezine veya bu iddiada olan yere direkt uçuş olması gerekiyor. Bodrum da bu konuda çok güzel gelişmelere sahne oluyor. Bu yıl yaz sonuna kadar Arnavutluk, Kuveyt, Katar, Dubai ve Rusya’dan yeni direkt uçuşlar başlayacak. Bizzat, THY Rusya’ya uçacak.”

“YUNAN ADALARINDAN FERİBOT SEFERLERİ BAŞLADI, 300 BİN TURİSTİN GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bodrum ile Yunan adaları arasındaki feribot seferlerinin 2 yılın ardından başladığını vurgulayan Aras “Yılda neredeyse 1.5 milyon yolcunun taşındığı bu noktalardan Bodrum’a 300 bin turistin gelmesini bekliyoruz. Dolayısıyla deniz turizminde önemli bir hareketlilik olacağını düşünüyoruz. Turistler Yunan adalarından Bodrum’a bir saatte gelip kentimizi ziyaret edebiliyor, alışveriş yapabiliyor. Ancak Bodrum’da Türkiye’den Yunan adalarına gitmek için bir kapı vizesi uygulaması yok” ifadelerini kullandı.

“BU YIL İÇİN TAM 150 KRUVAZİYER GEMİ PLANLANMIŞ DURUMDA, 5 TANESİ GELDİ”

Bodrum için 150 kruvaziyer gemi planladığını söyleyen Aras, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Bodrum’da yaşanan güzel gelişmelerden birisi de kruvaziyer turizm rezervasyonları oldu. Şu anda bu yıl için tam 150 kruvaziyer gemi planlanmış durumda. 5 tanesi geldi. Sadece bu yıl gelecek 206 gemiyle 206 bin yolcu gelecek. Geçen yıl neredeyse yok diyebileceğimiz bir alandan bu sayıdaki turisti ağırlayacağız. Gelecek turistler esnafımızı da çok ciddi domine edecek. Ticareti de canlandıracak. Çünkü kruvaziyer turistler ortalamanın çok üzerinde harcama yapıyor. Türkiye’de bir turistin ortalama harcadığı tutar 834 dolar. Kruvaziyer turistler bu rakamın üzerinde harcama yapıyor.”

—O—

Burcu Okutan imzalı haberin tamamını okumak için tıklayın