TurkAegean turizm kampanyasına AB’den onay

TurkAegean
TurkAegean

TurkAegean turizm kampanyasına AB’den onay. Ankara, geçen aralık ayında “TurkAegean” ifadesini tescil ettirmek için Avrupa Birliği’ne başvurdu. AB’nin tescil başvurusunu kabul ettiği geçen hafta kamuya açıklandı. Terim, Türkçede “Türk Ege” anlamına geliyor.

T24 dış haberler servisi tarafından habere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Financial Times’a yaptığı açıklamada; “Türk Egesi, Türkiye’nin en muhteşem bölgelerindendir” dedi ve Ege bölgesinde çok sayıda tarihi eser ile “cennet gibi” kumsallar olduğuna dikkat çekti.

Türkiye, Ege Denizi‘nin bir turizm noktası olarak sadece Yunanistan’la bağdaştırılmaması için ülkenin Batı yakasını tanıtım çalışmalarına hız vermişti. Ankara, geçen aralık ayında “TurkAegean” ifadesini tescil ettirmek için Avrupa Birliği’ne başvurdu. Terim, Türkçede “Türk Ege” anlamına geliyor.

Ankara, geçen aralık ayında “TurkAegean” ifadesini tescil ettirmek için Avrupa Birliği’ne başvurdu. AB’nin tescil başvurusunu kabul ettiği geçen hafta kamuya açıklandı.

 

“İki ülkenin inanmak istediklerinden daha çok ortak yönü var”

Yunan basınında pazar günü yer alan haberlere göre, Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton’a ‘sert bir mektup’ göndererek kararın gözden geçirilmesini talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Financial Times’a yaptığı açıklamada; “Türk Egesi, Türkiye’nin en muhteşem bölgelerindendir” dedi ve Ege bölgesinde çok sayıda tarihi eser ile “cennet gibi” kumsallar olduğuna dikkat çekti.

Britanya’nın önde gelen yayınlarından The Guardian‘ın aktardığına göre tartışmalar başka bir şeyi kanıtlıyor: “Eşsiz kıyı şeridinden yemek ve müziğe: İki ülkenin inanmak istediklerinden daha çok ortak yönü var”.