Bayram hareketliliği kısa sürdü

turizm sezonu

Turizmde Avrupa’nın ‘en ucuz’ ülkesi olan Türkiye’de sezon Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle geç açıldı. Okulların kapanması ve dokuz günlük Kurban Bayramı tatili hareketliliği ise sezondaki bu boşluğu kapattı. Ancak sektör temsilcileri bu yoğunluğun kısa süreli olacağını söylüyor. Turizm sezonu.

Türkiye’deki tatil paketleri ve konaklama fiyatlarının ucuz olması Avrupalı turistleri Türkiye’ye yönlendirdi. Avrupa pazarına çalışan Lara ve Kundu bölgelerinde sıkıntı yaşanmazken özellikle Rusya ve Ukrayna pazarına çalışan Kemer, Alanya, Tekirova ve Göynük gibi tatil beldelerinde Haziran ayına kadar büyük sıkıntı yaşandı. Oteller geç açıldı.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde nüfus sayısı rekora ulaştı

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilenler Ege ve Akdeniz bölgelerine akın etti. Özellikle Antalya ve Muğla’yı tercih eden yerli ve yabancı turistler metrelerce araç kuyruğu oluşturdu. Nüfusu yaklaşık 100 bine yaklaşan tatil cennetlerinde otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

3.7 kilometrelik Çıralı ve 300 metrelik Olimpos kumsallarında, yoğun insan hareketliliği yaşandı. Yerleşik nüfusu 1200 olan Olimpos’ta bayram nüfusu 10 bini bulurken, 1074 kişi olan Çıralı’da ise 30 bine kadar yükseldi. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı “Sakin Şehir” unvanlı Akyaka Mahallesi’nde ise yaklaşık 4 bin olan nüfus, 100 bin kişiye ulaştı.

İç pazarın geceleme süresi 4 gün

Dünya Gazetesinden Fikri Cinokur’un haberine göre, sektördeki bu hareketlilik; okulların kapanması ve dokuz günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle iç pazarın talepleri nedeniyle yaşanıyor. Ancak bu durumun kısa süreli olacağını ifade eden sektör temsilcileri “Rusya ve Ukrayna pazarının boşluğunu kısa süreli de olsa iç pazar doldurdu. Ortalama yüzde 90 doluluk görünüyor ama geceleme süreleri kısa. İç pazarın geceleme süresi ortalama 4, Rusya ve Ukrayna pazarında ise 8 gün. Sektör için önemli olan Eylül ve Ekim ayları. Tatillerin sezona yayılmasını istiyoruz. Hem tatil, hem de bayram tesisler için uygun olmuyor. Turizm sezonu kısa da sürebilir uzun da sürebilir” düşüncelerinde hemfikirler.