Yıl sonu dolar tahminini yükseltti

Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?

Last Updated on 10 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

İngiltere merkezli HSBC, yıl sonu dolar tahminini yükseltti.

İngiltere merkezli HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 17.5’ten 19.5’e yükseltti.

9 Ağustos 2022 tarihli raporunda, Dolar/TL için yıl sonu tahminini 17.5’ten 19.5’e yükselten HSBC, 2023 yılının ikinci çeyreği sonunda önceden 18.2 olan dolar/TL tahminini 21 olarak revize etti.

Bloomberg HT’nin haberine göre banka raporda, son aylarda yükselen enflasyon ile reel faizlerin daha da baskılandığını ve cari açık genişledikçe TL’nin değer kaybettiğini kaydetti.

Para politikasında bir değişiklik olmasını düşünmek için “çok az neden” gördüklerini belirten Banka, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), artan enflasyona geleneksel para politikası önlemleriyle yanıt vermedi ve bunun değişeceğine dair bir işaret de yok” ifadelerini kullandı.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN EN GÜÇLÜ OLDUĞU BİR DÖNEMDE BİLE…”

Ticaret açığının rekor seviyelere yakın olduğunu ve turizm sektörünün en güçlü olduğu bir dönemde bile cari açığın daha da büyüdüğünü kaydeden Banka, “Sonbaharda mevsimlik turizm gelirlerinin daha az destekleyici hale gelmesi ve Avrupa’da durgunluk olasılığının ortaya çıkmasıyla, TL’nin daha belirgin bir zayıflama baskısı ile karşı karşıya kalabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.