MGA Rusya’dan KKTC’ye uçacak

Last Updated on 23 Eylül 2022 by Turizm Günlüğü

MGA Rusya’dan KKTC’ye uçacak iddiası… Son günlerde gündemde yer alan Rusya’dan KKTC’ye yönelik direkt uçuş iddialarına yönelik yeni gelişme… Yeni iddia: Uçuşlar Antalya aktarmalı olarak MGA Havayolları tarafından düzenlenecek.

Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuş olmayacak.

Detay Kıbrıs’ın haberine göre Türkiye’de kurulan Mavi Gök Aviation, Rusya – Antalya arası Rusya’nın savaş nedeniyle AB ambargosu sonucu uçamayan uçakları ile uçacak sonrasında Antalya aktarmalı Ercan Havalimanı‘na uçacak.

Türkiye’de kurulan Mavi Gök Aviation’ın kısaltması MGA yani Mavi Girne Havayolu… Sahibi Türkiyeli iş insanları… Şirkette KKTC’nin %25 hissesi bulunuyor.

“RUSYA’DAN İKİ HAVAYOLU İLE GÖRÜŞÜLÜYOR”

Diğer yandan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da Rusya’dan iki havayolu şirketi ile görüşüldüğünü açıklamıştı.        MGA Rusya’dan KKTC’ye uçacak

Detay Kıbrıs’ta yer alan bir diğer habere göre ABD’nin GKRY’ne silah ambargosunun kaldırmasının ardından önceden iyi olan Güney Kıbrıs ve Rusya ilişkilerinin gerildiğini belirten Arıklı, Rus uçaklarının KKTC’ye inmesinin siyasi açıdan önemli bir mesaj içereceğine vurgu yaptı.

Siyasi iradenin sağlanmasıyla Ercan Havalimanı’na uçuşların gerçekleştirilmesinde bir engel olmayacağını belirten Arıklı, Rusya uçuşlarının KKTC’nin ekonomisine önemli derecede olumlu etkisi olacağını söyledi.

Rusya’dan iki havayolu şirketi ile görüşüldüğünü açıklayan Arıklı, Moskova’dan direkt uçuşların gerçekleştirilmesiyle önümüzdeki yılın KKTC’nin turizmi açısında verimli olacağına işaret etti.