Sıcak hava ve kuraklık kayak turizmini de vurdu

Sıcak hava ve kuraklık kayak turizmini de vurdu

Last Updated on 11 Ocak 2023 by Turizm Günlüğü

Kuraklık nedeniyle kar yağışının gecikmesi kayak turizmini de vurdu. Sömestir tatiliyle birlikte sezon açılışını heyecanla bekleyen kayak otelleri, şimdilik umduğunu bulamadı.        Sıcak hava ve kuraklık kayak turizmini

Geçen iki yılı pandeminin gölgesinde kapatan kayak turizmi, heyecanla yeni sezon açılışını beklerken bu kez de “karsızlık” engeline takıldı.

Türkiye’nin popüler kayak pistlerinden Bursa Uludağ, Bolu Kartalkaya, Kars Sarıkamış, Erzurum Palandöken ve Kayseri Erciyes gibi merkezlerde beklenen yoğun kar yağışı gelmeyince otellerde rezervasyon iptalleri başladı.

Sömestir tatilini kayak yaparak geçirmek isteyen tatilciler, alternatifler aramaya başladı.

Dünya Gazetesi’nden Nurdoğan Arslan Ergün’ün haberine göre, önümüzdeki iki hafta içinde beklenen kar gelmezse tatilcinin yeni adresi güney otelleri ya da termal oteller ve kültür turları olacak gibi duruyor.

YURT DIŞI CAZİBESİNİ KAYBETTİ

Küresel iklim krizinin getirdiği kuraklık sadece Türkiye’deki kayak merkezlerini vurmadı.

Avrupa’da da Fransa, İsviçre gibi lokasyonlarda bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık nedeniyle sezon beklenenin altında geçiyor.

SARIKAMIŞ’TA İPTALLER GELEBİLİR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Asya Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Belma Atakan Özay, özellikle Uludağ’da ödemesi yananlar olduğuna işaret etti.

Atakan Özay, kayak turizmine alternatif olarak Kazdağları bölgesinin ön plana çıkmaya başladığını söyledi. Özay Bolu’nun da gözde lokasyonlar arasına girdiğini belirtti.

DÜNYA KAR FESTİVALİ YAPILMAYACAK

İsviçre Alpleri’nde bu yıl yeterli kar yağışının olmaması, kayakçılar ve kayak merkezindeki işletmeciler için problem olmayı sürdürüyor.

Avrupalılar Ocak ayında güneşli ve sıcak havanın tadını çıkarırken bu tablo İsviçre’deki kayak turizmini olumsuz etkiledi.      Sıcak hava ve kuraklık kayak turizmini

İsviçre Alpleri’nde mevsime göre olağandışı bir sıcaklık yaşanırken 1 Ocak’ta Alpler’in kuzeyinde 20.9 derece ile “tüm zamanların en yüksek ocak ayı sıcaklığı” kaydedildi.

Alpler’deki sınırlı kar, özellikle alçak kesimlerdeki kayak teleferiklerinin kapanmasına neden oldu. 2 bin metrenin üzerinde yer alan dağlarda kar yağışı görülürken daha alçak bölgeler bu yıl yeterli kar yağışı almadı. Bern kentine bağlı Grindelwald köyünde her yıl geleneksel olarak yapılan Dünya Kar Festivali de iptal edildi.