İstanbul Boğazı’na 129 odalı bir otel daha geliyor!

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun

Last Updated on 1 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), özelleştirmeyle aldığı İstanbul Boğazı’ndaki eski TEKEL arazisine yapacağı 129 odalı otel ve rezidans projesinin inşaatına başlıyor.

Aziz Torun’un sahibi olduğu Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Beykoz Paşabahçe Mahallesi’nde bulunan ve İstanbul Boğazı’nın en kıymetli bölgeleri arasında sayılan eski Tekel Fabrikası arazisini 2012 yılında özelleştirmeyle aldı. Torunlar GYO şimdi de İstanbul Boğazı’ndaki bu araziye milyonlarca lira değerinde otel, rezidans ve yalılar inşa edecek.

Birgün Gazetesinden İsmail Arı‘nın özel haberine göre; Torunlar GYO’nun hazırlattığı rapora göre arazinin güncel değeri yaklaşık 2 milyar TL olan araziye en çok üç katlı yapılar inşa edilecek. Torunlar’ın yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlayacağı arazi ise toplam 70 bin metrekare büyüklüğünde. Araziye yaklaşık 45 bin metrekare alanlı bir otel inşa edilecek.

Proje kapsamında yalı ve rezidansların dışında bir de 129 odalı bir Otel’de yer alacak

Şirketin hazırlattığı raporda, “Konut olarak tasarlanan bloklardan Boğaz’a cepheli 5 adedinin bir bütün halinde yalı olarak, diğer 5 blokun ise kat bazında rezidans daireler şeklinde pazarlanacak. Arazinin Boğaz kenarında olması, manzaralarının bulunması ve yüzölçümü büyüklüğü dikkate alındığında ‘otel’ projesi geliştirilmesinin en uygun strateji olduğu düşünülmektedir” denildi. Böylede proje kapsamında yalı ve rezidansların dışında bir de 129 odalı bir otel yapılacak.

Proje, “Kentsel Resort Otel” konseptinde olacak ve 2025’de hizmete girecek

Kentsel Resort Otel
Kentsel Resort Otel proje maketi

Proje inşaatının 2 buçuk yıl süreceği, bu yıl yüzde 30’unun, 2024 yılında yüzde 40’ının, 2025 yılında ise geri kalan yüzde 30’unun yapılacağı, otelin 2025 yılı ortasında hizmete gireceği ifade edildi. Boğaz’ı betona boğacak bu projenin inşaat ruhsatlarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) AKP döneminde alındığı öğrenildi.

Arazi denize çakılacak kazıklarla 2.888’den 3.935 metrekareye çıkarılacak

Torunlar GYO, 2019 yılında da söz konusu arazinin deniz kıyısına kazık çakmak için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay almıştı. Şirket, İstanbul Boğazı’nda yer alan arazisinin önüne 170 adet çelik borudan oluşan kazık çakılacağı belirtmişti. Eski Tekel Fabrikası’na ait mevcutta 2 bin 888 metrekare büyüklüğünde alana sahip iskele ve rıhtım alanı olduğu belirtilerek ilave kazıklar ile bin 46 metrekarelik alan artışı yapılacağı, bu şekilde iskele ve rıhtım alanının toplam 3 bin 935 metrekareye çıkarılacağı açıklanmıştı.

Projenin tarihçesi

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), özelleştirme kapsamında kullanım izni 49 yıllığına Torunlar Gayrimenkul’e verilen, Beykoz Paşabahçe’deki Tekel Fabrikası’nın arazisine yapılacak inşaatın kazı, dolgu ve arazi düzenlemesiyle ilgili izin için Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’na başvurdu.
  • 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan başvuru 8 ay sonra, İstanbul 2 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun, 15 Aralık 2016 tarihli toplantı gündemine alındı.
  • Paşabahçe 195 ada 7 nolu parseldeki 53 bin 865 metrekare arazi 2012’de Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ihaleyle 355 milyon TL’ye, “Kullanma İzninin Devri” yöntemiyle 49 yıllığına Torunlar Gayrimenkul A.Ş.’ye devredildi.