Turizmciden kur çıkışı

Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?. Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Depositphotos

Last Updated on 1 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Turizmciden kur çıkışı: Sabit kurla rekabetçiliğimizi kaybediyoruz

Turizm sektörü temsilcileri kurda yaşanan yatay seyir nedeniyle artan maliyetlerin neredeyse satış fiyatlarına yaklaştığını ve bu durumun rakip ülkelerle olan rekabetçiliği düşürdüğünü söyledi.

Sektör temsilcileri, enflasyon oranında bir kur artışının daha rekabet edilebilir bir ortam oluşturacağını dile getirdi.

YÜZDE 5-10 ARASINDA BİR TURİST KAYBI YAŞANABİLİR

Kurdaki istikrar ihracat gibi döviz kazandırıcı bir diğer sektör olan turizmde de etki yaratmaya başladı.

Yükselen maliyetlerle satış fiyatlarının arasındaki makasın çok fazla daraldığını söyleyen turizm sektörü, rekabette fiyat indirimi yapamadıkları için yüzde 5-10 arasında bir turist kaybının da yaşanabileceğinin altını çizdi.

BÜLENT BÜLBÜLOĞLU: KURDA ENFLASYONA YAKIN ARTIŞ ORANI BİZLER İÇİN ÇOK DAHA İYİ OLACAKTIR

Yüksek enflasyon nedeniyle maliyetlerinin satış fiyatına yaklaştığını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Kurda enflasyona yakın artış oranı bizler için çok daha iyi olacaktır” dedi.

Bloomberg HT’den Ceren Nur Karaca’nın haberine göre; Bülbüloğlu, paket turlarda Türkiye’nin çok büyük bir hacme sahip olduğunu, bu konuda İspanya ile aynı konumda olduğunu belirtti.    Turizmciden kur çıkışı

Dünyada “her şey dahil” sisteminde en ucuz ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Bülbüloğlu aradaki fiyat makasının daralmasının rekabeti zorlaştırdığını söyledi.

Bülbüloğlu, “Dolar ve sterline bakıldığında yıllık artışı yüzde 30 civarında. Ama yıllık konaklama maliyeti yüzde 300’ü buldu. Enerji maliyetleri, asgari ücret artışı derken maliyetlerimiz neredeyse satış fiyatına geldi” dedi.