Bitcoin ile Ödeme Yapılıyor mu?

Bitcoin ile Ödeme Yapılıyor mu?
Bitcoin ile Ödeme Yapılıyor mu?

Last Updated on 31 Mayıs 2023 by Turizm Günlüğü

Genel anlamda kripto paraları kabul eden çok sayıda şirket vardır. Bunların arasında MastarCard, Pavilion Hotels & Resorts, AXA Insurance, Microsoft dahil pek çok yer görülmektedir. Ancak ödeme yöntemleri ve yasalar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Bitcoin ile Ödeme Yapılıyor mu? sorusunun cevabı haberimizde. 

Genel anlamda kripto paraları kabul eden çok sayıda şirket vardır. Bunların arasında MastarCard, Pavilion Hotels & Resorts, AXA Insurance, Microsoft dahil pek çok yer görülmektedir. Ancak ödeme yöntemleri ve yasalar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Bitcoin fiyatı Dolar ya da farklı bir para birimine endeksli değildir. Ödeme yaparken, alternatif bir birimi kullanma imkanı tanır.

MasterCard

MasterCard, paydaşlarına kendi ağı üzerinde kripto paralar ile alım ve satım yapabilmelerine veya ağı dijital cüzdan gibi kullanıp, saklama gerçekleştirebileceklerini duyurmuştur. Firma bunun yanı sıra şirketlerin sadık müşterilerine ödül olarak puan yerine kripto para verilmesine de olanak sunar.
Bu bakımdan kullanıcılar gerçekleştirdikleri tüketim karşılığında, ödülleri kripto para türünden alabilmektedir. Bunu sağlayabilmek için de New York merkezli olan dijital varlık platformu Bakkt Holdings ile iş birliği gerçekleştirilmiştir.

Pavilion Hotels & Resorts

Pavilion Hotels & Resorts, Bitcoin ile ödeme kabul eden şirketlerden bir diğeridir Hong Kong merkezli olan bu grup, dijital paralar ile ödeme kabul eden ilk uluslararası otel zinciri olarak belirtilmektedir. Puket, Bali, Roma, Lizbon, Madrid ve Amsterdam gibi yerlerde işletmeleri olan grup, CoinDirect ile iş birliği kurmuştur. Böylece Bitcoin ve Ethereum’un da aralarında bulunduğu 40 değişik kripto para türünden ödemeyi kabul etmeye başlamıştır.

Axa Insurance

Axa Insurance, İsviçre’de bulunan müşterilerine Bitcoin ile ödeme yapma olanağı tanımaya başlamıştır. Bu bakımdan Bitcoin ile ödeme alan yerlerden bir diğeridir. Karar 2019 senesinde yaptırılan anket arından alınmıştır. Müşteriler hayat sigortası dışında prim ödemesini İsviçre frankına çeviren Bitcoin Suisse üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Microsoft

Microsoft, Bitcoin ile ödeme alan firmalardan bir diğeridir. Kullanıcılar Xbox Live ve Skype gibi servislerde BTC kullanarak kredi yüklemesi gerçekleştirebilir. Ancak Blockchain kullanılarak BTC ağı üzerinde, çift katmanlı bir onaylama platformu olan ION de devreye alınmıştır. Bu bakımdan Blockchain teknolojisi yalnızca ödemelerde değil aynı zamanda sanal kimlik onaylarında da kullanılabilir.

Starbucks

Bir pilot uygulaması adından, Starbucks da müşterilerine Bakkt aplikasyonu üzerinden BTC ile kahve ve içecek almalarına olanak tanımaya başlamıştır. Bununla birlikte uygulama geliştiricisi yalnızca davetlilerin üye olabildiği platforma 500 bin kişinin kaydolduğunu belirtmiştir.

Tesla

Tesla, Bitcoin ile Ödeme alan firmalardan bir diğeridir. Tesla Amerika Birleşik Devletleri’nde araç satışlarında BTC ile ödeme gerçekleştirilmesini kabul edeceğini söylemiştir. Bunun yanı sıra 1.5 milyar Amerikan dolarlık Bitcoin alımı da gerçekleştirmiştir. Anca sonradan Elon Musk, Bitcoin madenciliğine harcanan elektriğin, yarıdan fazlası yenilenebilir enerjiden gelene dek kararın askıya alındığını da belirtmiştir.

AT&T

2019’da AT&T, kripto para ödemelerini kabul eden ilk büyük Amerikan telekomünikasyon şirketi olmuştur. AT&T kişilerin faturalarını Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer bir dizi kripto para birimini kullanarak çevrimiçi olarak ödemesine olanak verir. Birçok satıcı gibi AT&T de kripto ödemelerini kolaylaştırmak için BitPay’i de kullanır.

Visa

Bir kredi kartı firması olan Visa, Bitcoin ile ödeme konusunda hizmet veren firmalardan bir diğeridir. Şirket Crypto.comile başlattığı pilot uygulamayla kendi ağı üzerinden sanal paralar ile de ödeme vermeye hazırlanmaktadır. Bu aşamada firma, Amerikan doları endeksli kripto para USD Coin’i kabul etmektedir.

PayPal

PayPal, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcıların BTC, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum gibi belli başlı paralar ile alım-satım veya saklama yapabileceğini belirtmiştir. Ayrıca İngiltere’de bulunan kullanıcıların da Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin ile işlem yapabileceğini duyurmuştur.

CheapAir

Bütçe seyahat acentesi CheapAir, kripto para birimlerini erken benimseyenlerden biridir. Bitcoin’i 2013 yılına kadar kabul etmiştir. Bu bakımdan Bitcoin ile ödeme kabul eden yerler arasındadır. Uçak bileti satın almak için Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto para birimlerini ve USDC, DAI ve GUSD gibi sabit para birimlerini kullanılabilir. Oteller ayrıca Bitcoin ile rezerve edilebilir.

Overstock

Overstock.com, bir mobilya ve ev dekorasyonu sitesidir. Kripto para birimi şampiyonu haline geldi. İlk olarak 2014’te web sitesi satın alımları için kripto kabul etmeye başlamıştır. 2017’de ShapeShift ile ortaklık kurmuştur. Kişiler ödeme sırasında ödeme yöntemi olarak kriptoyu seçebilir ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin ile ödeme yapabilir.
Tüm bunların yanı sıra Altcoin ya da Bitcoin ile ödeme mümkün olan farklı yerler de vardır. Ancak bu yazımız sizi bilgilendirmek için hazırlanmış olup yatırım önerisi niteliği taşımamaktadır.