Vizede en çok sorun yaşanan ilk 3 ülke

Vizede en çok sorun yaşanan ilk 3 ülke

Last Updated on 1 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Vize sorunu son dönemde yeniden gündem olurken Türkiye’nin Schengen vizesi ret oranı Rusya’nın 5 kat üzerine çıktı. İşte vizede en çok sorun yaşanan ilk 3 ülke…

Türkiye’nin Schengen vizesi sorunu, pandemide uzaktan çalışmaya geçilmesi, seyahat yasakları ve çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerinin personel azaltmasıyla başladı.

Ancak pandemi sonrasında seyahatlerin yeniden açılmasıyla Türkiye’den artan vize başvuruları karşılanmamaya başladı.

Son 2 yılda sorun adeta bir kangren haline geldi. Türk vatandaşları vize için randevu alamamaya, vize başvurularının sonuçlanması aylar sürmeye ama en önemlisi çok sayıda vize başvurusu reddedilmeye başladı.  Vizede en çok sorun yaşanan ilk 3 ülke

SİYASİ ŞANTAJA DÖNDÜ

Vize şirketi IDATA’nın verilerine göre, Türkiye’den yapılan başvuruların ret oranı Rusya’nın 5 kat üzerinde.

OKUMA ÖNERİSİ: Schengen Vizesi Reddi Oranında %50’lik Şok Artış

2022 yılının Şubat ayında başlattığı Ukrayna’ya askeri operasyon nedeniyle başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere sivil havacılık dahil birçok alanda yaptırıma uğrayan Rusya’da, Schengen vize ret oranlarının Türkiye’den 5 kat daha düşük seviyede olduğu belirtiliyor.

Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde iş insanlarına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son dönemde siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız” mesajını verdi.

OKUMA ÖNERİSİ: Erdoğan’dan vize sorunu açıklaması

GEREKÇE: UZUN SÜRELİ İNCELEME

Hürriyet’ten Gonca Şenay’ın haberine göre; en çok Almanya, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri ile sorun yaşanıyor.

Elçilikler ise eksilen personelin yerine yenilerinin gelmemesi ve Türkiye’den artan başvuru sayıları nedeniyle bu sorunun yaşandığını öne sürüyor.

Hürriyet’in ulaştığı elçilik kaynakları, sığınmacı sayılarındaki artışın vize taleplerinin daha uzun sürede incelenmesine neden olduğunu da belirtti.

Ankara bu elçiliklere, vize konusunda dile getirilen zorlukların kabul edilmediğini ve soruna hızlı çözüm bulunması talebini iletti. Hürriyet’in ulaştığı kaynaklar, öğrenci ve iş insanlarına vize kolaylığı sağlanmasının da gündemde olduğunu belirtti. Türkiye sorunun çözülmemesi durumunda atılabilecek karşı adımları da değerlendiriyor.

—O—

Gonay Şenay imzalı haberin tamamını okumak için tıklayın