AB’den Ruslar İçin Yeni Yasak Kararı

AB’den Ruslar İçin Yeni Yasak Kararı
Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos

Last Updated on 11 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

AB’den Ruslar için yeni yasak kararı: Avrupa Birliği, Rusların kişisel telefon ve araçlarıyla ülkeye girişini yasakladı

Avrupa Komisyonu (AK), yaptırım mevzuatının Ruslarla ilgili kısmında değişiklik yaptığı iddia ediliyor.

Avrupa Komisyonu, yaptırım yasalarını yorumlayarak, bazı yaptırımların, Rusya vatandaşlarının AB ülkelerine Rusya’da kayıtlı olan otomobilleri ve bazı özel eşyalarıyla giriş yapmalarını yasakladığını bildirdi.

Yaptırımlara göre “Rusya vatandaşlarının AB ülkelerine kişisel akıllı telefon, bilgisayar, araba ve kozmetik ürünleriyle girişe izin verilmediği, bu durumun yasaklı ithalat olarak değerlendirilebileceği belirtiliyor.        AB’den Ruslar İçin Yeni Yasak Kararı

Avrupa Komisyonu, 8703 kodu (binek otomobiller ve on kişiden az taşımaya yönelik diğer araçlar) dahil olmak üzere, Ek XXI’de listelenen tüm araçların, Rusya menşeli olması veya bu ülkeden ihraç edilmesi durumunda özel veya ticari amaçlarla kullanılmasının bir önemi olmaksızın yasak olduğunu kaydetti. AB ülkelerinin gümrük yetkililerinin, yaptırım listesine dahil olan ve Rusya vatandaşlarının beraberinde getirdikleri kozmetik ürünleri, bavul, diz üstü bilgisayar, akıllı telefon gibi eşyaları da ülkeye almayabilecekleri belirtiliyor.

Brüksel hukuk firması Acquis’in ortağı, yaptırım uzmanı Yuri Shumilov, listede kozmetik ürünleri, valizler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonların yanı sıra deri ve kürk ürünleri, yarı değerli ve değerli taşlar, tuvalet kağıdı ve kameraların yer aldığını belirtiyor. Araçlar arasında sadece arabalar değil, aynı zamanda mal taşımaya yönelik römorklar ve yarı römorklar ile yatlar da var.

Haberrus’un haberine göre Temmuz ayında, Federal Almanya Cumhuriyeti Gümrük Ana Müdürlüğü Merkezi Bilgi Bürosu tarafından yaptırımlar nedeniyle Almanya’ya araçlarıyla gelen bazı Rusya vatandaşlarının otomobillerine gümrük kapılarında el konulmuştu.

Rusya Büyükelçiliği, araçlara el konulmasıyla ilgili durum açıklığa kavuşturuluncaya kadar Rus plakalı araçlarla Almanya’ya girilmemesi tavsiyesinde bulundu.