Türk Turist Sayısında Ciddi Artış Bekliyor

Türk Turist Sayısında Ciddi Artış Bekliyor
Bulgaristan Turizm Bakanı Zaritsa Dinkova

Last Updated on 20 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Bulgaristan’ın iki büyük kayak merkezi Bansko ve Pamporovo, son dönemde sayıları azalan Türk ziyaretçileri yeniden çekmek için İstanbul’a çıkarma yaptı. Bulgar Bakan Zaritsa Dinkova, “Bu yıl Türk turist sayısında ciddi artış bekliyoruz” dedi.        Türk Turist Sayısında Ciddi Artış Bekliyor

Bulgaristan, pandemi, ardından TL’de yaşanan değer kaybı ve son olarak bu yılın başında yaşanan çifte deprem felaketi sonrasında kaybettiği Türk turistleri yeniden kazanmak için harekete geçti.

İstanbul’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Bulgaristan 4’üncü Turizm Karma Komisyon Toplantısı, Bulgaristan hükümet yetkililerinin yanı sıra kayak ve yaz turizminin ağır toplarını ağırladı.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bulgar mevkidaşı Zaritsa Dinkova, her iki ülkenin heyetleri ve sektör temsilcileri katıldı. Bulgaristan sektör temsilcileri arasında Türk kayak severlerin favori kayak merkezlerinden Bansko ve Pamporovo’nun en tepe isimleri de Türk turizm yetkilileri ile bire bir görüşmeler gerçekleştirdi.

Bünyesinde 4 ve 5 yıldızlı 51 otel kompleksini barındıran Karadeniz kıyısındaki turizm beldesi Albena’nın yetkilileri de yaz turizmi için görüşme yaptı.

Pandemi öncesinde Türkiye’den yaklaşık 80 bin turist Bulgaristan’a kayak yapmaya gidiyordu. Ancak salgın dönemi ile eşzamanlı olarak TL’nin aşırı değer kaybetmesi ile Türkiye’den giden turist sayısı bir hayli düşmüştü. Ancak yine de Türk turistler Bulgaristan’daki kayak merkezlerini en fazla ziyaret eden 5. ülke konumunda bulunuyor.

“ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Milliyet Gazetesi’nden İsmail Şahin’in haberine göre; Bulgar Bakan Dinkova “Türkiye’yi en iyi ekonomik partner olarak kabul ediyoruz. Yeni bir uçuş hattı açmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Basına kapalı toplantıda Bulgaristan’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sofya’ya tarifeli uçuşların başlaması için bir talepte bulunduğu, ayrıca üçüncü ülkelerden Türkiye’ye gelen turistler için de Bulgaristan’ın dahil edildiği paket turlar yapılması önerisini getirdiği ifade edildi.            Türk Turist Sayısında Ciddi Artış Bekliyor