Künye

Yazı İşleri Müdürü 

Özlem Kapar Bayburs
1974 yılında Eskişehir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayıncılık bölümünü bitirdi. İş hayatına Superonline’ın açtığı Türkiye’nin ilk haber sitesi olan SuperHaber’de başladı. Online yayıncılığa turizm alanında devam etti. Turist Rehberleri Birliği’nin Basın ve Yayın Sorumlusu olarak 10 yıl çalıştıktan sonra şu anda serbest gazeteci olarak turizm yayıncılığına devam ediyor. Çeşitli dergilerde turizm alanında yazıları, araştırmaları ve röportajları yayınlanıyor. Kısa adı TUYED olan Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği’nde de Yönetim Kurulu üyesi.

 

Haber Editörü

Yaşar Çelik
1970 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. İş hayatına başladığı Boyut Yayın Grubu bünyesinde yer alan sektörel dergilerde 12 yıl çalıştı. Son 2 yıldır online turizm haberciliği alanında çalışıyor. Freelance olarak Ones Cross Medya’da bir derginin yazı işleri müdürlüğüne ve serbest gazeteci olarak turizm yayıncılığına devam ediyor.

 

Yazar

Aynur Tattersall    ozguraynur@hotmail.com

1975 yılında İzmir’de doğdu. 1996 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümü’nden mezun oldu. TRT Ankara Bölge Müdürlüğü’nde iki yıl süren stajın ardından İzmir’in yerel televizyonlarından SKT TV’de haber muhabiri olarak göreve başladı. 1996 yılında Aydın Doğan Vakfı ‘Genç İletişimciler Yarışması’nda “En İyi Haber, En İyi Program, En İyi Haber Araştırma” dallarında birincilik elde etti.

1999 yılında, yüksek lisans eğitimini tamamlamak için İngiltere’ye gitti ve çoklu medya alanında özgün eğitim veren üniversitelerden bir olan Gloucestershire Üniversitesi’nde “Medya” bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Buradaki eğitiminin ardından başkent Londra’da “The London Drama School of Performing Arts Koleji”nde ‘Güzel ve Etkili Konuşma’  Londra Universitesi Birkbeck Koleji, “ Uluslararası gazetecilik”  eğitimi aldı ve ardından St George Kolejinde İngilizce Eğitmenlik Sertifikası’nı elde etti.

İngiliz ‘Ulusal Gazeteciler Birliği’ (NUJ) üyesi olan Tattersall, 2008 yılında Hürriyet Londra Bürosu’nda ‘Doğan Haber Ajansı (DHA) Londra Muhabiri’ olarak göreve başladı.2009 yılından itibaren DHA Londra muhabirliği görevi yürütmekte olan Tattersall, Londra’da gerçekleştirilen ve uluslararası önem taşıyan birçok etkinliği takip etti. İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband’in ‘Afganistan Zirvesi’ öncesi Dışişleri Bakanlığı konutunda Afganistan savaşı ve Türkiye-İngiltere ilişkileri gibi konuların ele alındığı ‘yuvarlak masa’ toplantısının özel konukları arasında yer aldı.

Londra’da düzenlenen ve 20 ülkenin devlet başkanları ve dışişleri bakanlarının katıldığı G20 Zirvesi’ne katılarak, burada birçok devlet adamıyla bir araya geldi ve özel röportajlar yaptı. Dünyanın en önemli tenis turnuvalarından biri olan ‘Wimledon Tenis Turnuvası’nı 2009 yılından itibaren takip eden Aynur Tattersall, burada dünya çapında ün yapmış birçok sporcu ile özel röportajlar yaptı.

İngiliz ‘Kraliyet Yatçılık Birliği’ (Royal Yachting Association-RYA) üyesi olan Aynur Tattersall,  Competent Crew,‘Dalış Eğitmenleri Profesyonel Birliği’ (Professional Association of Diving Instructors-PADİ), Lawn Tennis Association ’Tenis Koçluğu’,  CPCC Profesyonel yaşam koçu sertifikalarına sahiptir. Ayrıca ABD’de dünyaca ünlü liderlik eğitimi alan tek Türk gazetecidir. Halen aktif olarak dalma ve tenis sporuna devam eden Aynur Tattersall, 15 yıldır ‘kayak’ sporuyla ilgilenmekte ve amatör olarak ‘rüzgar sörfü (windsurf) yapmaktadır.

Sarı Basın Kartı sahibi olan Aynur Tattersall’un,‘Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri’ adlı ilk kitabı 2012 yılında yayımlandı.

Yeni yerleri görmeyi ve yeni insan ve kültürleri tanımayı seven ve sevginin paylaşıldıkça arttığına inanan Aynur Tattersall, gezdiği ülkelerde gördüklerini ve yaşadıklarını Hürriyet Seyahatte yazmaktadır.

 

Yazar

Ali Dağlar   alidaglar@gmail.com

3 Ağustos 1964’te, Ankara’da doğdu. Marmara Üniversitesi (MÜ) Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler (İletişim Fakültesi)  (1984-1988) bölümünü bitirdi. MÜ Türkiyat Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (1991-1993) bölümünde yüksek lisans yaptı.  Hürriyet Gazetesi’nde (İstihbarat, Haber-Araştırma, Ekonomi, Yazı İşleri, Özel Haber birimlerinde muhabirlik, editörlük, şeflik, hafta sonu eklerinde seyahat ve lifestyle yazılar) 27 yıl çalıştı, bu kurumdan emekli oldu. TGC Gazetecilik Başarı Ödülü başta olmak üzere  çeşitli kurum ve kuruluşlardan gazetecilik başarı ödüllerine layık görüldü. Rahip Cinayetleri (Araştırma-2011),  Ordunun Dayanılmaz Ağırlığı, Basının Dayanılmaz Hafifliği (Türkiye’de Asker İktidarı ve Basın-Araştırma ve analiz-2010), Operasyon Adı, AĞA 01, İsmailağa Cemaati’nden, Fethullah Gülen Cemaati’ne bir davanın perde arkası” (Araştırma-2010) adlı kitapları yayınlandı. MÜ ve Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde misafir öğretim üyeliği (Araştırmacı Gazetecilik) yaptı. Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC) Roman Hakları Çalıştay sertifikasını aldı. Sürekli Basın Kartı sahibi, TGC ve ÇGD üyesidir. Freelance (serbest) gazeteci.

 

Yazar

Oya Pardak 

1974 yılında İzmir’de doğdu. 1995 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Resmi stajımı Hürriyet Gazetesinde yaptı, profesyonel meslek hayatına 1994 yılında Sky Tv’de muhabir olarak başladı. Daha sonra mesleğime Kanal 1 Tv‘de haber merkezinde özel haber muhabiri olarak devam etti. Bu süreçte aynı zamanda Ekip 1 (Haber Programı) programını hazırlayıp sundu. 1998 yılında Show TV İzmir sorumlusu olarak Show Tv Haber Merkezi’ne geçti. 2002 yılında ise Star Tv Haber Merkezi’nde göreve yaptı. Bu sürecin ardından 8 yıl İzmir’de yayın yapan SKY TV’de program müdürlüğü görevini yürütüp her sabah Haber Aktif isimli aktüel programı hazırlayıp sundu.  Halen Ege Medya Reklam Ajansında Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalışan Oya Pardak, 2 yıl boyunca Alem Dergisi Travel eklerinin Ege Bölgesi Editörlüğünü yaptı. “Oya Pardak ile Kaçış” isimli seyahat programını hazırlayıp sunan Oya Pardak İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve bir çocuk annesi.

 

Yazar

Melike Birgölge

Gazeteci – Yazar – Yapımcı – Kültür Sanat Yazarı – Tiyatro Eleştirmeni

1976 Adana doğumlu. A Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. 5 kitabın yazarı. Lise ve üniversite yıllarında birçok gazete ve dergide röportajları, yazıları yayınlandı.

2003 – 2008 yılları arasında ekolay.net internet sitesinde Editör –Köşe yazarı – Yazı İşleri Müdürü – Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı olarak çalıştı.

2008 – 2013 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı, röportajlar yaptı, özel haberlere imza attı. Televizyonda 60 hafta yayınlanan MAKSAT SANAT adlı kültür sanat programının yapımcısı, proje tasarımcısı ve genel koordinatörü.

Arjantin’de bir televizyon kanalı için hazırlanan Kapadokya ve İstanbul’da yapılan çekimlerinin yapımcısı. Yazdığı ‘Ne Acı’ adlı şarkı sözü bestelenip Hacer Özil’in albümünde yer almıştır. Milliyet Sanat Dergisi ve Yeni Tiyatro Dergisi’nde eleştiri yazıları yazmaya, röportajlar yapmaya devam etmekte. Yeni Tiyatro Dergisi 4. ve5. Emek ve Başarı Ödülleri jüri üyesi.

 

Yazar

Göksal Serdar

1975 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü bitirdi. İş hayatında Türkiye Gazetesi’nde Ekonomi Muhabiri olarak başladı. Çeşitli sektörel dergilerde, ulusal/yerel gazetelerde ve TV kanalarında çalıştıktan sonra online turizm haberciliği alanında çalışmaya başladı. Şu an aynı zamanda bölgesel bir gazetenin yazı işlerinde de görev yapıyor.