TÜROFED: Booking.com seyahat acentası değil!

TÜROFED Başkanı Ayık

Last Updated on 26 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Booking.com’un yaptığı faaliyetin seyahat acentesi faaliyeti olmadığının altını çizen TÜROFED Başkanı Ayık, TÜRSAB ile çatıştıkları konunun bu olduğunu belirtti.

Turizm sektöründe çevre ülkelere göre 20 – 25 yıl önde olduğumuzu söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu alanda 85 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını söyledi.

Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONYSİAD) toplantısında konuşan Ayık, Booking.com kararı hakkında da konuşarak sitenin Türkiye için önemli olduğunu belirtti. Ayık, “Online tur operatörlüğü klasik tur operatörlerinin en çok korktuğu konudur” diyerek sözlerine devam ederken, “Booking.com’un Türkiye’de 13 bin, dünyada ise 1.3 milyon işletme ile rezervasyon yapıyor. Online işletmelerin dünyada oluşturduğu hacim 600 milyar dolardır. Bunu yasaklamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB ile çatıştıkları konunun bu olduğunu vurgulayan Ayık, “Booking.com’un yaptığı faaliyet seyahat acentesi faaliyeti değildir. Devletin vergi kaybı yoktur. Booking.com gibi mecralarla tesisler erişebilirliklerini artırıyor. Bu tip işletmeler yaşatılmalı. Belki bunlar disipline altına alınabilir. Mahkeme siteyi kapatmadı. Ara karar verdi. Türkiye’den erişimi durdurdu. Türkiye’den Türkiye’deki otellere erişim sağlanamıyor. Avrupa veya diğer ülkelere erişim sağlanabiliyor” diye konuştu.

“Sektöre 85 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı”

Turizm sektörünün Türkiye’nin oluşturduğu en önemli sektör olduğunu söyleyen Ayık, “Bu sektör için 85 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Bu sayede konaklama, alt yapı ve havaalanları yapıldı. Biz ülke olarak bu yatırımlarla turizm sektöründe çevremizdeki ülkelere göre 20-25 yıl öndeyiz” dedi.

Türkiye’nin 150 milyar dolar ihracatı olduğunu anlatan Ayık, turizm sektöründe elde edilen dövizin yüzde 95’inin yerli sermaye ile elde edildiğini kaydetti. Kamu ve siyasetin turizm sektörünü bu açıdan görmediğinden yakınan Ayık, bu nedenle çoğu zaman sektörün hak ettiği şekilde değerlendirilemediğini, yatırımların değerini korumak ve sürdürülebilirliği sağlamak gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: Dünya Gazetesi