Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller için geri sayım

Last Updated on 27 Nisan 2017 by Özlem Kapar Bayburs

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasında ödüller sahiplerini buluyor. Ödüller, 20 Mayıs 2017, Cumartesi günü Four Points by Sheraton Dudullu İstanbul’da gerçekleştirilecek bir törenle sahiplerine veriliyor.

Anatolia Turizm Akademisi-TUYED işbirlirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na bu yıl 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı, toplam 920 eser yolladı.

FİNALDE 50 ESER

Yarışma Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Kozak, yarışmanın Uluslararası Karikatürcü Birlikleri Federasyonu (FECO) tarafından tescilli olduğunu hatırlattıktan sonra “Bu yıl yarışmamızda yetişkinler ve gençler olmak üzere iki ayrı kategoride eseri değerlendirmeye aldık. Yetişkinler kategorisine yarışmaya 341 sanatçı 737 eserle, gençler kategorisinde ise 134 sanatçı 183 eserle olmak üzere toplam 920 eser geldi. Ön jüri, söz konusu eserlerin ilk değerlendirmelerini yapıp finale kalan 50 eseri belirledi. Seçici Kurulun yarışmada ödüle layık göreceği 10 kişiyi ise önümüzdeki günlerde açıklayacağız” dedi.

SANATÇILARA İSTANBUL TURU HEDİYE

Prof. Dr. Kozak, yarışmada dereceye girenlere ödüllerin 20 Mayıs’da gerçekleştirilecek törenle dağıtılacağını belirtiyor. Ödül alacak sanatçılara bir günlük İstanbul turu da yaptıracaklarını vurgulayan Prof. Dr. Kozak “Karikatür sanatçıları sosyal medyalı etkin kullanıyor. Gerek onların kendi mecralarında paylaşacakları bilgiler gerekse de bizim dünyanın önde gelen karikatür kurumlarına yollayacaklarımız ülkemizin doğru tanıtımına ciddi bir katkı yapacak. Karikatür sanatının 7’den 70’e kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyor olmasından dolayı, yarışmayla ilgili çıkacak haberlerin Türkiye’nin tanıtımına olumlu katkı yapacağına inanıyoruz.”

“Turizm gibi insanları dinlendirirken keyiflendiren bir alanı desteklemekten ve ‘Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nı kendimizle özdeşleştirmekten son derece mutluyuz” diyen Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat şunları söyledi:

“Karikatüristler, hayata bir kalem ve bir kağıtla farklılık, eğlence veya hüzün katarlar. Karikatürlerle yaşamın pek çok alanındaki duygu ve düşünceleri yansıtırlar. Turizm de bu alanlardan biri. Turizm karikatürleri, ülkelerin değerlerini, sektörün sorunlarını, tatilcilerin neşeli anılarını çizgilerle aktarıyor. Bu yılki yarışmanın temasına uygun olarak, karikatüristler ‘Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmini” çizdiler. Bir sanatçı sezgisi ve yaratıcılığı ile yapılan her karikatür hele de çocukların gözünden, turizm sektörünün vizyonuna katkı sağlayacağına inanmakla birlikte dünyanın içinde bulunduğu bu zor sürece de biraz olsun neşe kattığını düşünüyorum Dünyadaki en önemli kavramlardan biri seyahat edebilme özgürlüğüdür.

Turizm de bu amaca hizmet eder. Diğer ekonomik faaliyetlere göre her zaman kıymet gösterilmesi ve korunması gereken doğal güzellikleri ve tarihi değerleri temel alır, kültürler arasındaki iletişimi güçlendirir. Turizmin her alanında farkındalık yaratan eserleriyle yarışmaya katılan karikatür sanatçılarını ve bu anlamlı yarışmada emeği geçen herkesi değerli çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.”