Baraner, içki yasağına ilişkin konuştu: Kasaba zihniyeti her şeyi mahvediyor!

Last Updated on 29 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Antalya’da açık alanda içki içilmesinin yasaklanmasına turizmciler tepki gösterdi: “Bazı yöneticilerin kasaba zihniyeti her şeyi mahvetti. Biz Almanya’da ‘Türkiye içki içmeyi yasaklamış’ söylemleri ile karşılaşıyoruz.”

Kentte ‘çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde’ açık alanda içki içilmesi önceki akşam yasaklanmış, karara çok sayıda yurttaş tepki göstermişti.

Uygulamayla turistlerin gözdesi olan Antalya’nın zarar göreceği endişesi dile getirilmişti.

Hürriyet’e konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, tartışmanın ‘çok ciddi bir imaj kaybına’ yol açtığını savundu.

Antalya’yı ‘turizmin başkenti’ olarak tanımlayan Baraner, şunları söyledi: “Ancak bazı yöneticilerin kasaba zihniyeti her şeyi mahvetti. Burada aylardır yükseltmeye çalıştığımız turizm duvarını üzerimize yıktılar. Bu açıklamanın yanlış anlaşılacağını nasıl olur da düşünmezler… Biz Almanya’da ‘Türkiye içki içmeyi yasaklamış’ söylemleri ile karşılaşıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

TÜRSAB’ın ismi rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini durdurmak için mahkemeden tedbir kararı çıkarmasıyla da anılıyor. Otelciler, birliğe tepki göstermişti.

‘Konu infial yarattı’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, birçok Avrupa ülkesinde benzer uygulama olduğunu belirterek, konunun neden tekrar gündeme getirildiğinin nedenini aradıklarını kaydetti.

Valiyle görüşeceğini ifade eden Ayık, “Avrupa’dan çok sayıda telefon aldık. Avrupa basını, turizmciler yasak tartışmasını bize soruyor. Açıkçası bu konu infial yarattı. Süreci doğru yönetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.