Düşen fiyatlara rağmen otelciler doluluklardan memnun

Pasha's Princess Otel Genel Müdürü Mehmet Levent Kılıçoğlu

Last Updated on 8 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Kemer Çamyuva’da bulunan Pasha’s Princess Otelin Genel Müdürü Mehmet Levent Kılıçoğlu geçen yıla göre daha iyi geçen bir yıl yaşadıklarını belirterek, rezervasyonların da iyi seyrettiğini söyledi. Kemer’de fiyatların düştüğüne dikkat çeken Kılıçoğlu, “2017 şu anda, 2016’dan daha olumlu geçiyor. Rezervasyonlar da daha iyi seyrediyor.

Halil ÖNCÜ-KEMER

Ancak çok fazla da heyecana kapılmamak lazım. Daha temkinli davranıp, panik yapmadan işimizi yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Çok fazla otel olduğu ve Avrupalı turist eksildiği için fiyatlar bölgede düştü. Bu arada rekabet de üst seviyede. Rusların şu anda bir tatil süreci var. Bundan dolayı da bölgede çok sayıda Rus turist var. Bu güzel bir gelişme ama dediğim gibi, otel yöneticileri, müdürleri otelleri doldurmak için çok fazla fiyat düşmeye başladılar. Belki kurun yükseldiğinden dolayı da bu fiyatların kompanze edileceğini düşünüyorlar ama ben öyle düşünmüyorum. TL bazında düşünmemek lazım. Geçen seneyi ve bu seneyi Euro ya da dolar bazında düşünmek lazım. Ama birçok kişi biliyorum TL bazında karşılaştırıp, kurun yükselmesi ile TL kazançlarının arttığını düşünüyor. Bence bu yanlış”dedi.

Kılıçoğlu, önümüzdeki bayramla beraber ve sonrasında otel doluluklarının ve fiyatların artacağını düşündüğünü de ifade ederek, “ Belki bayrama kadar biraz sıkıntılı bir dönem geçireceğiz. Umarım bu arada olumuz bir gelişme olmaz. Şu anda her gün yavaş yavaş üstüne koyarak gidiyoruz” dedi.

Misafir potföyleri hakkında bilgiler de veren Levent Kılıçoğlu, “ Bizim genelde misafirlerimiz İngiliz ve Alman ağırlıklıydı. Son bir iki senede değişen konjoktür ile birlikte Doğu Avrupa pazarında da çalışmalarımız oldu. Bunla ilgili de son iki senedir Doğu Avrupa ülkelerinde fuarlara katıldık. Bununda dönüşlerini yavaş yavaş alıyoruz. Pazarlama da yeni bir ülkeye girdiğinizde bir iki yılda hareketin çok artmasını beklemek olası değil. Bu fuarlara arka arkaya senelerce katılıp, kontaklarımızı devam ettirip ve oradan gelen misafirleri memnun edersek bu pazarlarda da büyüyeceğimizi düşünüyorum. Biz otel olarak Rus misafir almıyoruz. Almamaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim otelimiz 84 odalı bir otel. Konsept bir otel. +15 yaşındaki misafirlere hitap ediyoruz. Onun için belirli bir profildeki müşterilere yöneldik. Bu da nedir? Orta yaş ve üstü daha sakin dinlenmeyi seven misafirler ve daha çok batı kültüründeki batı Avrupa kültüründeki misafirler. Biliyorsunuz Rus Kültürü ile batı Avrupa kültürü farklı olduğu için özellikle küçük otellerde bir arada oldukları zaman birbirlerini rahatsız ediyor ve tatillerinin kötü geçmesine sebep oluyor. Bizde onun için belli profildeki müşteriye odaklandık. Bunu da oda sayımız az olduğu için yapabiliyoruz. Ama 300-400 odamız olsaydı bu profili genişletmek zor olurdu. Şu ana kadar da bunu başardık diyebilirim. Bu konsepti oturttuk ve özellikle İngiliz ve Alman pazarında müşteride talep buldu. 2015’e kadar zaten sıkıntımız yoktu, erken rezervasyonla doldurabiliyorduk. Ama malum 2016 ve 2017’de bunları konuşamaz hale geldik. İnşallah daha iyi oluruz” diye konuştuk.

Röportaj Video: