Çinli otel markası Türkiye’de işletecek otel arıyor

Last Updated on 12 Mayıs 2017 by Özlem Kapar Bayburs

Bünyesinde WEI Retreat, Hôtels & Préférence ve Dormitory otel markalarını barındıran Şanghay merkezli Çinli BTL Hospitality, Türkiye’de isim hakkını verip işleteceği oteller arıyor. BTL Hospitality’nin Türk yöneticisi Semih Erken, “Bize gelecek ilk beş işletmeye çok uygun şartlar sunacağım” diyor.

Çin, turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama noktalarında dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerliyor. Çin’in turizm alanındaki bu hızlı yükselişi, konaklama alanında hizmet veren veya hizmet vermeyi düşünen girişimcilerin önüne de önemli fırsatlar çıkarıyor.

Yıllardır konaklama sektöründe Türkiye ve dünyanın başka yerlerinde çeşitli otel zincirlerinde yöneticilik yapan Semih Erken, Çin’in ve yöneticisi olduğu BTL Hospitality’nin girişimcilere sunduğu imkanları Para Dergisi’ne anlattı.

Haftalık ekonomi dergisi Para’da yer alan Kerem Köfteoğlu imzalı habere göre Erken, BTL Hospitality’de üst yönetici olarak birçok aktif projeyi yürütmekte olduğunu, Türkiye’deki otelini sahip oldukları markalardan birinin adıyla hizmete açacak işletme sahiplerine sunacakları imkanları tüm ayrıntılarıyla açıkladı.

2012’de kurulan BTL Hospitality’nin Fransız Hôtels & Préférence’in Asya Pasifik bölgesi franchise hakkını aldığını ifade eden Erken, bu markaya yönelik şunları anlattı:

“Şanghay merkezli BTL Hospitality bünyesindeki Hôtels & Préférence, WEI Retreat ve Dormitory otel markalarının Asya Pasifik Bölge Direktörüyüm. Fransız Hôtels & Préférence’in dünyada 160’ın üzerinde lüks oteli var. Lüks kesime hitap eden diğer markamız WEI Retreat ise Çin’in en değerli lüks markası olarak biliniyor. WEI Retreat’in New York Manhattan, Fiji Adaları, Palau ve Tiflis’te yeni otel projeleri bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda hem Çin’in büyük şehirleri hem de dünyanın önde gelen merkezlerinde yeni oteller açacağız.

Aslında BTL ‘BanTaiLai’ sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. BanTai şirket sahibi Philip Wei’in hiç görmediği rahmetli babasının adı, Lai da oğlunun adı. Ben artık BTL’yi ‘Beyond The Luxury-Lüksün Ötesinde’ anlamında sunuyorum.

Hôtels & Préférence markasıyla sadece Fransa’da 28’i Paris’te olmak üzere toplam 83 tesisimiz var. Diğer Avrupa ülkeleri, Amerika ve Asya Pasifik ile birlikte tesis sayımız 160’ı aşıyor. Bunun dışında Asya-Pasifik bölgesinde WEI Retreat, Hôtels & Préférence ve Dormitory markaları altında hizmet veren 11 otelimiz, inşası süren ve önümüzdeki yıl devreye girecek olan 21 projemiz bulunuyor. Bunların dışında halen görüşme aşamasında olup sonuçlanmayı bekleyen 8 işletme projemiz daha var.”

TÜRKİYE PAZARINA GİREBİLİRİZ

BTL Hospitality bünyesindeki Hôtels & Préférence, WEI Retreat ve Dormitory otel markalarının Asya Pasifik Bölge Direktörü Semih Erken, Şirketin kurucusu Philip WEI’nin, dünya genelinde 3 bin otel açmayı hedeflediğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşin başındayken 11 markamızı tanıtıp geliştirme konusunda acele etmiyoruz. Ancak önümüzdeki 5 yıllık planda büyük atılımlar hedefliyoruz. WEI markasını dünyanın sayılı şehirlerine yaymak istiyoruz. Bu marka dünyanın neresinde olursa olsun hizmet verdiği bölgede ilk üçe oynayacak. Türkiye’den teklifler alıyoruz. Şimdilik Türkiye’de otel satın alarak değil, markamızı, adımızı işletmeciye verip büyümek istiyoruz.

Hôtels & Préférence çatısı altındaki Palace, Luxury, Resorts, Business, Boutique ve Demeure markalarımız lüks konaklama imkanı sunuyor. Birçok ödül alan ve geçen yıl Çin’in en lüks markası olarak seçilen WEI Retreat markamız da lüks kesime hitap ediyor. Bu yıl kurduğumuz Dormitory Oteller Grubu’nda üç alt marka bulunuyor. Bu markalar bütçe otel dediğimiz ekonomik seyahat edenlere hitap eden konaklama imkanları sunuyor. Dormitory markasıyla önümüzdeki üç yıl içinde sadece Çin’de 100 otel açmayı hedefliyoruz. Türkiye pazarına ise oluşacak talep ve gelen projeye bağlı olarak tüm markalarımızla girebiliriz. Bize ilk başvuracak ilk beş işletme sahibine de çok uygun şartlar sunacağım.”

İŞLETMECİYE HANGİ İMKANLARI VERİYOR?

Semih Erken, Türk işletmecilere sunabilecekleri imkanları da şöyle anlattı:

“Öncelikle BTL Hospitality olarak, ilk beş işletmeciye son derece uygun şartlar sunacağız. Türkiye’de yaygınlaşan büyük otel gruplarının isim hakkı fiyat politikaları sabittir, bu rakamda bir oynama yapamıyorlar. Türkiye pazarına yeni gireceğimizden fiyatlarımızı esnetebilecek durumdayız. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler bize Turkey@btlhospitality.com adresinden ulaşabilirler. Şirketimizin sahibi otelcilikte garsonluktan patronluğa yükselmeyi başarmış bir girişimci. Ben de otelciliğe Bellboy olarak başlayıp, şimdi üst düzey yöneticilik yapıyorum. İkimiz de çekirdekten yetişme olduğumuz için otelcilerin taleplerini anlayıp uygun çözümler sunabiliyoruz. Örneğin, otel teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Sabre ile SynXis adlı rezervasyon sistemimizi geliştirdik. Bu sistem, dünyanın önde gelen online rezervasyon imkanı sunan web siteleriyle entegre olup, 500 bini aşkın seyahat acentası tarafından da kullanılıyor. Uluslararası çağrı merkezimizden Türk işletmecileri ilk 3 yıl ücretsiz yararlandıracağım. Dergi, gazete, TV ve sosyal medyada yapacağımız tanıtımlarla sadece Avrupa’da 5 bin gazeteciye gönderdiğimiz bültenimizden faydalanacaklar. Hôtels & Préférence’nin 300 bin adet basılan rehberinde tesislerini iki sayfada dört fotoğrafla tanıtma imkanı sunup, yıllık 3 milyonu aşkın e-posta kampanyalarımızdan onları yararlandıracağım. Hôtels & Préférence markasına ait, aylık ziyaretçi sayısı 45 bini aşan, 3 farklı web sitemizde yer alabilirler. Bünyemizde bulunan WEI Academy’de, kişiye özel lüks eğitim hizmeti vererek yeteneklerini geliştirmelerine katkı yapacağız.”