Azerbaycan’da mucize SPA’ya turist akını

Garabag Resort&Spa Genel Müdürü Orhan Kutluay

Last Updated on 17 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Hazar Denizi’nin tuzu ile yosunu ve volkanik çamur karışımından oluşan naftalan yağı şifa dağıtıyor.

Azerbaycan Garabag Naftalan bölgesinde yer alan ve Spa sağlık geliştirme terapileri sunan Garabag Resort & Spa son yıllarda turist akınına uğruyor.

“TÜRKLER DE KEŞFETTİ”

Azerbaycan Gence Uluslararası Havalimanına 50 kilometre uzaklıkta olan Garabag Resort & Spa sağlıklı yaşam merkezinde Hazar Denizi’nin tuzu ile yosunu ve volkanik çamur karışımından oluşan naftalan yağı terapisinin ünü her geçen gün yayılıyor.

Merkezin tecrübeli Genel Müdürü Orhan Kutluay, sundukları hizmetin dünyada hemen hemen hiç rakibi olmadığını ifade ederek, naftalan yağı ile yapılan terapilerin bin derde deva olduğunu iddia ediyor.

“KISA ZAMANDA SAĞLIĞINA KAVUŞUYORLAR”

Azerbaycan Garabag Naftalan bölgesinde yer alan Resort & Spa, sağlık geliştirme terapilerinin yanısıra naftalan yağı terapisi ile bir çok kişiye şifa dağıtıyor.

Azerbaycanlı köklü bir ailenin oteli olan Garabag Resort & Spa’nın Genel Müdürü Orhan Kutluay, merkezin son yıllarda büyük ilgi gördüğünü özellikle Türklerin de merkezi keşfetmelerinden duyduğu mutluluğu dile getirdi .

Merkezde bel fıtığı, diz ve eklem ağrıları, boyun fıtığı gibi kronikleşmiş sorunları çok kısa bir zamanda tamamen sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırıldığını söyleyen Kutluay: “Otelimize en çok Rus Federe devleti ülkeleri geliyor. Ukrayna, Belarus, Litvanya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ile özellikle Tataristan ve Kazakistan bunlardan bazıları. Türkiye’den yavaş yavaş ilginin arttığını gözlemliyoruz ama bunu yeterli görmüyoruz. Çünkü otelimizde sunalan sağlıklı yaşam terapileri Türkiye’deki orta yaş üstü insanlarda sıkça görülen; bel fıtığı, diz ve eklem ağrıları, boyun fıtığı gibi kronikleşmiş sorunların çok kısa bir zamanda tamamen sağlıklı bir şekilde ortadan kaldırıyor. Bunun yanı sıra tesisimizin ve ülkemizin Türkler için en büyük önemi bence, ortak dilimizdir. İstanbul’dan 4 saatlik bir uçuşla Gence’ye gelen her Türkiye vatandaşı çok rahatlıkla tüm işlemlerini sadece Türkçe konuşarak aracısız kendisi halledebilir.

Garabag Resort&Spa’nın Genel Müdürü Orhan Kutluay açıklamalarına şöyle devam etti:

“ORTALAMA YÜZDE 75 DOLULUK İLE ÇALIŞIYORUZ”

2015’in Temmuz ayında açılan tesisimiz senelik olarak %60-65 doluluk ile çalışıyor. Yaz ayları bu %80-85 oranlarına kadar çıkabiliyor. Yıllık ortalamamız genelde %75’leri buluyor. Fiyatlarımız gerçekten çok cazip. En çok romatizma, egzama, bel, boyun, kollarda ve ayaklarda olan rahatsızlıklara iyi gelen terapilerimiz, hastalığının yoğunluk derecesine göre uygulanan kürlerle en çok 2 haftayı bulmaktadır. İtalya, İspanya, Polonya, Almanya, Hırvatistan veya Çekoslovakya gibi ülkelerde alınan tedavilerin belki de 3/1 fiyatına otelimizde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

“ALTERNATİF BİR TEDAVİ VAAT EDİYORUZ”

Türkiye pazarı termal anlamında oldukça gelişmiş durumda gibi duruyor. Bizim onlardan farkımız sadece ürünümüzün farklı oluşu. Neft ile verilen bir tedavi şekli. Öncelikle bu alternatif bir tedavi şeklidir. Daha Amerika’dan veya Avrupa’dan tamamen kabul görmedi ama bu tedavi şeklinin çok eskiye dayanan bir tarihi var.

ORHAN KUTLUAY KİMDİR?

İstanbul doğumlu, babadan otelci ve çok eski turizmci olan Kutluay, Antalya, İstanbul, İzmir, Ayvalık, Arabistan, Amerika, Libya, Mısır ve Belçika gibi yerlerde otel müdürlüğü yaptı. 2,5 senedir de Garabag Resort&Spa’nın Genel Müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Kutluay, “Azerbaycan her bakımdan çok güzel bir memleket çünkü terör yok. Hava şartları ılıman, kara iklimi yani kışlar kuru ve yağışsız yazlarda sıcak ama gece çok güzel. Azerbaycan’a gelmekte İstanbul’dan sadece birkaç saat sürüyor. Kapıda Türklere 10 dolara vize veriliyor. Burada gezecek çok yer var, harika bir tarih sizleri bekliyor. Kanyonlar, şelaleler, tabiat yerleri ve göller de var tabii ki. Bunlardan dolayı Türkiyeden gelecek misafirlerimize Azerbaycan’ı tavsiye ediyorum. Mutfaklarımız ve lezzetlerimiz birbirini çok tutuyor. Şarkıları ve türküleri ile zaten Türk milletine Azerbaycan halkına büyük bir sevgisi ve hayranlığı var. Azerbaycan’a her Türk gelmeli ve görmeli.” dedi.