En çok alışveriş yapan turistler hangi ülkeden? Bir saate 1 milyon lira kim verdi?

Last Updated on 5 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye’de en çok alışveriş yapan turistler Suudiler oldu. Ülkesi bakımından en çok harcama artışı ise Rus turistlerde yaşandı. En yüksek harcama ise Lübnanlı bir turist tarafından yapıldı. Turist, 1 saat için 1 milyon 9 bin 206 lira ödedi.

Türkiye’ye gelen turistler alışverişlerinin bir kısmını KDV iadesi olarak alıyor. Tax Free olarak bilinen bu kavram bir araştırmaya konu oldu. CNN Türk haber kanalında yer alan habere göre KDV iadesi alan bir şirket tarafından toplanan veriler Türkiye’deki turistlerin alışveriş alışkanlıklarını da ortaya koydu. 2017 yılının ilk 4 ayında turistler Türkiye’de yaklaşık 400 milyon liralık alışveriş yaptı. Bunun 212.3 milyon liralık kısmı için ise iade başvurusu yapıldı.

Ortaya çıkan verilere göre Türkiye’de en çok harcamayı Suudi turistlerin yaptığı ortaya çıktı. Suudiler yaptıkları harcamaların 31.9 milyon liralık kısmı için iade başvurusu yaptı. İade başvurularında Suudileri Kuveytliler, İranlılar, Katarlılar ve Çinliler izledi.

Ortaya çıkan verilerde bir de ilginç bir detay görüldü. Turistlerin tek kalemda yaptığı en yüksek harcama Lübnanlı bir turist tarafından gerçekleştirildi. Lübnanlı turist, aldığı saate tam 1 milyon 9 bin 206 lira ödedi.