Paris’teki önemli havalimanlarını bünyesinde barındıran Group ADP, TAV Havalimanları’ndaki payını artırıyor

Last Updated on 10 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Group ADP, Akfen’in TAV Havalimanları’ndaki yüzde 8,12’lik hissesini 160 milyon dolar karşılığında alıyor. Şirket, TAV İnşaat’taki yüzde 49 hissesiniyse Sera ve Tepe İnşaat’a 9 milyon avro karşılığında devredecek.

TAV Havalimanları’nda halihazırda yüzde 38 paya sahip olan havalimanı işletmecisi Aéroport de Paris SA (Group ADP), Akfen Holding’in TAV Havalimanları’ndaki yüzde 8,1 oranındaki hisselerinin alımı için anlaşmaya vardı. İşlemin sonuçlanmasıyla ADP’nin TAV Havalimanları’ndaki payı yüzde 46,1’e yükselecek. İşlemde TAV Havalimanları’nın piyasa değeri, hisse başına 19,21 TL’ye karşılık gelecek şekilde yaklaşık 2 milyar ABD Doları olarak değerlendi. Sani Şener, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görevine devam edecek.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener,

“Group ADP ile 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz ortaklıkla 26 havalimanı ve yıllık 245 milyon yolcuya hizmet veren dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformunu ortaya çıkarttık. Aradan geçen sürede, iki grubun sahip olduğu bilgi birikiminin yarattığı sinerjiyle ciddi bir büyüme ivmesi yakaladık. Hırvatistan ve Küba gibi farklı coğrafyalarda da birlikte çalışıyoruz. Bu son satın almayla birlikte ADP’nin Türkiye’de yatırımı 1,1 milyar dolara ulaşmış olacak. Bu durum bir Fransız şirketi olan ADP’nin Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenini gösteriyor. Hisse alım işleminin TAV’ın finansal ve operasyonel yetkinliğinin yanı sıra Türkiye ekonomisinin potansiyeline olan inancı da yansıttığına inanıyoruz. Bu işbirliğinin bir Türk markası olarak yakaladığımız başarıyı çok daha yukarıya taşımamızı sağlayacağından, önümüzde yepyeni büyüme olanakları açacağından kuşku duymuyoruz. Başta çalışanlarımız ve müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımız için en yüksek değeri yaratmak üzere çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Group ADP İcra Kurulu Başkanı Augustin de Romanet,

“Group ADP’nin TAV Havalimanları’ndaki payını güçlendirmesi, Türk havalimanı grubuyla 2012’den bu yana yürüttüğümüz sağlam ve uyumlu işbirliğimizin devamı niteliğindedir. TAV Havalimanları’nın yüzde 8,1 hissesinin alımı Group ADP’nin payının yüzde 46,1’e ulaşmasını ve bu stratejik yatırımda artan bir etkiye sahip olmasını sağlayacaktır. TAV yüksek performans gösteren ve Doğu Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’da büyüme getiren bir şirket” dedi.

Group ADP ve Akfen arasındaki hisse alım işleminin 2017 yaz aylarında tamamlanması bekleniyor. TAV Havalimanları’ndaki payını artıran ADP, ana iş alanı olan havalimanı işletmeciliğine odaklanma stratejisi çerçevesinde TAV İnşaat’taki yüzde 49 payını da Sera Yapı ve Tepe İnşaat’a 9 milyon avro karşılığında devredecek. Satış işleminin tamamlanmasının ardından Sani Şener, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek. Yönetim kurulu ADP tarafından gösterilen beş aday, Sera ve Tepe’nin göstereceği birer aday ve dört bağımsız üye ile yine 11 üyeden oluşacak.

Paris’teki Charles de Gaulle, Orly ve Le Bourget havalimanlarını bünyesinde barındıran Group ADP, 2016’da bu havalimanlarında 97 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket, Paris dışındaki havalimanlarında da 2016’da 42 milyon yolcuya hizmet sundu.

TAV Havalimanları hakkında

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanyahavalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2016’da iştirakleriyle birlikte 808 bin uçak seferine ve 104 milyon yolcuya hizmet sundu.