Vize ve vergi kaldırıldıktan sonra 3 bin 700 tekne Türk bayrağına geçiş yaptı

Last Updated on 27 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama haftası etkinlikleri kapsamında Çanakkale kordon boyunda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Şu anda Türk sahipli yabancı bayraklı gemi ve teknelerin Türk bayrağına geçmeleri için önlerindeki bütün engeller kaldırıldı. Başta vize ve vergi gibi tüm engeller bu kapsamda kaldırıldı. 3 bin 700 teknemiz daha kısa süre içinde Türk bayrağına geçiş yaptı. Bu rakam önümüzdeki günlerde 6 binlere ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Bu kanuna göre, Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuz ve römorkör hizmetlerinin Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağının düzenlendiğini ifade eden Sert, bu haftaya da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı adının verildiğini anlattı.

Bu yıl 91’inci yıl dönümü olan bayramın tüm yurtta, 71 liman başkanlığında coşkuyla kutlandığını aktaran Sert, Türkiye’de 175 liman tesisi, 28 milyon DWT’lik ticaret filosu, Çin’den sonra en fazla gemi adamı sayısı bulunduğuna işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu anda Türk sahipli yabancı bayraklı gemi ve teknelerin Türk bayrağına geçmeleri için önlerindeki bütün engeller kaldırıldı. Başta vize ve vergi gibi tüm engeller bu kapsamda kaldırıldı. 3 bin 700 teknemiz daha kısa süre içinde Türk bayrağına geçiş yaptı. Bu rakam önümüzdeki günlerde 6 binlere ulaşmasını bekliyoruz. Ayrıca bu avantajla yerli imalatta da özellikle küçük teknelerde tekne sayısının artacağını ve önümüzdeki 1 Temmuz’u kutlarken denizciliğimizin daha da gelişeceğini ümit ediyoruz.”