Karikatürcüler geçmişten günümüze tatil alışkanlıklarımızı çizecek

Last Updated on 19 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Er Yatırım ana sponsorluğunda düzenlenen 9’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, bu sene geçmişten günümüze uzanan tatil alışkanlıklarına projeksiyontutacak. Senenin son gününe kadar katılımcıların kayıt olabileceği yarışmanın kazananları, 28 Nisan 2018 tarihinde FourPointsby Sheraton İzmir otelinde yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

Er Yatırım ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 9’ncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, bu sene “Geçmişten Bugüne Tatiller” başlığıyla düzenlenecek. Anatolia Turizm Akademisi tarafından gerçekleştirilen yarışmaile,toplumsal alışkanlıklara göre şekillenen tatil konusuna çizerlerin penceresinden bakarak, Türkiye’nin dünya turizmindeki çok sesli yönünün yeni başlıklarla zenginleştirilmesi hedefleniyor.

Yetişkinler ve Gençler kategorilerinde yarışacaklar

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması 2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenleniyor. Son beş yıldır Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada bugüne kadar “Her şey Dahil Sistemi”, “Turizm ve Barış” ve “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” gibi konularda hazırlanan karikatürler yarıştı. Dünyada önde gelen yarışmalardan biri olan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasına “Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride başvuru kabul ediliyor. Yetişkinler kategorisine 17 ve üstü karikatür sanatçıları katılabilirken, gençler kategorisine ise 16 ve alt yaşlardan katılım kabul ediliyor. Yarışmaya geçen yıl 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı 920 eser ile katılmıştı.

Yarışma ile 100 karikatürcü Türkiye’yi yakından tanıdı

Yarışma hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi ve yarışma koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, yarışmanın 2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlendiğini belirterek, yarışma aracılığıyla bugüne kadar 100 dolayında yabancı karikatür sanatçısının Türkiye’ye gelmesi sağlanarak, ülkeyi yakından tanımalarına vesile olduklarını söyledi. Prof. Dr. KOZAK, yarışmanın dünya genelinde saygın bir konuma ulaştığını ve saygınlığın uluslararası karikatür federasyonları tarafından da tescil edildiğini sözlerine ekledi.

FourPointsby Sheraton İzmir Oteli ev sahipliği yapacak

Yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan ÇELİKKANAT ise, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na beş yıldır destek vermekten memnun olduklarını ifade ederek, “5 yıldır desteklemekten mutluluk duyduğumuz yarışmamızile, hem turizm hem de sanatsal açıdan Türkiye’nin tanıtımına katkı sağladığımıza inanıyoruz. Bu sene yarışmanın ödül töreni ve sergisine, Er Yatırım olarak Eylül ayında açılışını gerçekleştireceğimiz FourPointsby Sheraton İzmir Oteli’mizdeev sahipliği yapacak olmaktan ötürü de ayrı bir heyecan içerisindeyiz” dedi.

Ödül töreni 28 Nisan 2018’de İzmir’de

Ödül töreni 28 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de, Four Points by Sheraton İzmir otelinde yapılacak olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenlere, para ve tatil olmak üzere ödüller verilecek.
Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi www.tourismcartoon.com internet adresinden edinilebilir.