Türkiye, kongre ve kruvaziyer turizmindeki konumunu kaybetti!

Last Updated on 29 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, birliğin geleneksel buluşmasında sektörün durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Kongre turizminde ilk 20’de olan Türkiye 2016’da konumunu kaybederek ilk 50 içinde yer bulamadı. Eski seviyeye dönülmesi hiçbir olumsuzluk olmaması durumunda en az 3-4 yıl sürer” diyerek sözlerine devam eden Bayındır şu açıklamalarda bulundu:

“Kongre turizmi için Türkiye’ye gelecek şirket veya kurumların, kongre harcamalarına KDV’den muafiyeti getirilmeli. 2015’te İstanbul’a uğrayan gemi sayısı 345 iken, 2016’da 56’ya, gelen yolcu sayısı ise 600 binden 44 bine geriledi. İstanbul’un acilen limana ihtiyacı var.”

Turizmde geçen yıla göre daha pozitif bir dönem içinde olunduğunu ancak arzu ettiklerini henüz yakalayamadıklarını dile getiren Bayındır,

“Durma noktasına gelen ya da oldukça düşüş gösteren kaynak pazarlarımız, özellikle iş ve kongre turizmindeki kayıp, dolulukların artmasına rağmen gelirlerimizin azalması öncelikli sıkıntılarımız.

Turist sayısı artsa da gelirlerde düşüş var, İstanbul hala Avrupa’daki en ucuz destinasyon. Özellikle kongre ve kruvaziyer turizminde ana pazarımız konumundaki Avrupa’ya özel önem verilmeli.

Avrupa’dan gelen turist sayısı artmazsa Ortadoğu ve Rusya’dan kaydedilecek artışların aradaki farkı kapatması mümkün değil” şeklinde konuştu.

Almanya ile gerginlik öncesinde de ülkeden gelen turist sayısında azalma yaşandığını ifade eden Bayındır, “Almanya’dan Türkiye’ye gelenler ağırlıklı olarak bu ülkede yaşamakta olan ve daha düşük gelir grubundan Çek, Slovak ve Hırvatlar ile bu ülkede çalışan Türklerdi” dedi.