Otel seçiminde en dikkat ettiğimiz faktör fiyat

Last Updated on 18 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Kurban Bayramı kapıda! Tüm hazırlıkları tamamlayıp, yola koyulmaya sayılı günler kaldı. Seyahat sitesi momondo.com.tr, tatil planlaması yaparken hangi kriterlere göre otel tercihlerimizi belirlediğimizi araştırdı.

Yazın son günlerine denk gelen Kurban Bayramı için bavulları yapıp hava alanlarına akın etmeye çok az bir süre kaldı. En uygun rotalar belirlenip, uçak rezervasyonları tamamlandı. Sırada ise tatil planlamasının bir diğer önemli unsuru otel seçimi bulunuyor. Peki, en ideal otele karar verirken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyoruz? Seyahat sitesi momondo.com.tr, her yıl gerçekleştirdiği seyahat alışkanlıkları araştırmasın da Türklerin otel seçimi yaparken dikkat ettikleri unsurları mercek altına aldı. Verilere göre otel seçiminde en dikkat ettiğimiz faktör fiyat. İşte, tercihimizi belirleyen diğer sonuçlar!

EN ÇOK FİYATA GÖRE KARAR VERİYORUZ

Araştırma sonuçlarına göre Türklerin yarısından fazlası için otel seçimini en fazla etkileyen faktör fiyat (%54). Erkekler (%57) bu kriter konusunda kadınlardan (%50) bir adım önde geliyor. Fiyatın önemi yaş ilerledikçe daha da artıyor. 18-22 yaş grubundaki gençlerin yüzde 45’i otel seçerken ilk olarak fiyata baktığını söylerken 23-35 yaş arasındaki katılımcıların yüzde 54’ü, 35-55 yaş gurubundaki katılımcıların ise yüzde 55’i aynı yanıtı vermiş. Fiyat konusunu en çok önemseyen yaş grubu ise yüzde 63’le 56-65 yaş arasındakiler.

İDEAL BÜTÇE 67-165 TL ARASINDA

En çok fiyata önem veriyoruz. Peki, bir gecelik konaklama için ayırdığımız tutar ne kadar? Verilere göre Türk tatilcilerin büyük bir bölümü (%40) konaklama için gecelik 67-165 TL arasında bir bütçe ayırıyor. Bu rakamın üzerine çıkıp, gecelik 166-231 TL arasında bir harcama bütçesi belirleyenlerin oranı ise yüzde 28. Gecelik 66 TL’den az bütçeye sahip olan Türklerin oranı ise sadece yüzde 5.

OTEL ÇEVRESİNİ MERKEZİ OLMASINDAN DAHA FAZLA ÖNEMSİYORUZ

Otel seçimi yaparken fiyat dışında oldukça önem verdiğimiz bir diğer kriter ise otelin yer aldığı bölge. Türklerin yüzde 39’u tatilini güzel bir semtte geçirmek istiyor. Otel seçiminde kadınlar (%40) civarın nasıl göründüğünü erkeklere göre (%38) daha fazla önemsiyor. Rezervasyon yaparken otelin merkezi olması ve turistik bölgelere yakınlığı ise üçüncü sırada geliyor (%35).

ZİYARETÇİ TAVSİYELERİNİ DİKKATE ALIYORUZ

Verilere göre Türklerin otel seçiminde dikkat ettiği bir diğer konu ise daha önce otelde konaklayanların yorumu. Neredeyse her üç Türk’ten biri (%31) otel rezervasyonu yapmadan önce internet üzerinde konuk yorumlarını okuyor. Tavsiyelere verilen önem 18-22 yaş grubu (%24) ve 56-65 yaş grubu (%25) arasında düşse de 23-55 yaş grubundaki Türklerin yüzde 33’ü tarafından dikkate alınıyor. Otel seçiminde göz önünde bulundurulan son kriter ise servis kalitesi. Türklerin dörtte birinden fazlası konakladıkları otelde yüksek hizmet kalitesi bekliyor. Ancak bu kriterin önemi yaş küçüldükçe azalıyor. 56-65 yaş grubundaki Türklerin yüzde 36’sı kaliteli servis tercih ederken bu oran 36-55 yaş grubunda yüzde 32’ye, 23-35 yaş grubunda ise yüzde 25’e düşüyor. 18-22 yaş grubundaki gençlerin ise sadece yüzde 17’si bu unsuru önemsiyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle konuştu: “Her yıl Türkiye’de dahil 23 ülkede gerçekleştirdiğimiz seyahat araştırması tercihlerimizin ve trendlerin gelişimine ışık tutuyor. momondo olarak elde ettiğimiz sonuçlara ve aldığımız geri bildirimlere göre kendimizi her geçen gün daha da geliştirerek kullanıcılarımıza en iyi alternatifleri, en hızlı şekilde sunmayı hedefliyoruz. Örneğin, tatil planlarken fiyat faktörünü göz önünde bulunduran kullanıcılarımız, fiyat filtresini kullanarak en fazla tasarruf edebilecekleri alternatifleri belirleyebiliyor. Diğer yandan, önceliği belirli bir bölge içinde yer alan oteller olan kullanıcılarımız ise “Harita Üzerine Çiz” özelliğini kullanarak, çizdikleri sınırlar içinde kalan otelleri arayabiliyor.”

momondo Hakkında

momondo.com.tr uçak bileti, otel ve kiralık araçlar için en iyi fiyatları bulabileceğiniz ücretsiz, bağımsız ve global bir seyahat arama sitesidir. Bugüne kadar bir çok ödül alan momondo, sektör öncüleri CNN, New York Times, ve Daily Telegraph tarafından tavsiye edilmiştir. Genel müdürlüğü Kopenhag’ta olan momondo 35 ülkede hizmet vermektedir. momondo’nun iPhone ve Android için ücretsiz uygulamaları bulunmaktadır. momondo, Priceline Grup’un KAYAK yan kuruluşunun içerisinde yer alan bağımsız bir markadır.