Hotelya, dünya otelleri için mobilya üretiyor

Dubai Premium Rixos Hotel

Last Updated on 3 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Son yıllarda otel sayısının artması, rekabetin daha çetin olmasıyla otellerin beklentileri tasarım ve konsept yönünde farklılaştı. Otelleri birbirlerinden ayıran en önemli özellikleri kendilerine özgü atmosferleri olmaya başladı. Bu atmosfere uygun, istenilen mobilyayı yıllardır üreten yerli marka Hotelya, artık dünya otelleri içinde üretiyor.

Turizm sektörü için 40 yıldır mobilya üreten Kolsan’ın 2010 yılında grup şirketi olarak kurulan yeni markası Hotelya’nın Kurucusu ve Genel Müdürü Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, Turizm Günlüğü’ne firmasını ve otellere yönelik faaliyetlerini anlattı.

Hotelya Kurucusu ve Genel Müdürü Yüksek Mimar Zümrüt Doyran

Zümrüt Hanım öncelikle sizi  ve Hotelya markası tanıyabilir miyiz?  

Lise eğitimimi Özel Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladım. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldum. 1994-97 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Bilgisi Yüksek Lisans Programı’nda yüksek lisans eğitimimi tamamladım. İş hayatıma mobilya sektöründe başladım. İlk olarak çalışmaya ithal bir mobilya markasının temsilcisi olan firmada, proje satışa destek-space planner olarak başladım. Bu firmada satış konusunda çalışma hayatıma yön veren bilgi ve deneyimler edindim. Daha sonrasında mimarlığı satışla birlikte harmanlayarak kullanmaya karar verdim ve bu deneyim ikinci işimde beni Satış Pazarlama alanında yöneticiliğe taşıdı. Bu firmadan da ayrıldıktan sonra kendi mimarlık ofisimi kurdum ve tasarım&uygulama alanında çalışmalarıma devam ettim ama özellikle dekorasyon ile birlikte mobilya hep işin içindeydi. Hotelya’yı ise 2010 yılında iyi bir müşterisi olduğum Kolsan firması sahibi Erdoğan Döner ile ortak olarak kurduk. Şu an Hotelya Kurucusu ve Genel Müdürü olarak profesyonel hayatıma devam ediyorum.

Kaç yıldır otellere hareketli mobilya üretiyorsunuz? Son yıllarda hangi otellerin hareketli mobilyalarını yaptınız?

Turizm sektörünün çok yakından tanıdığı firmamız 40 yıl önce mobilya üretimine başladı ve 30 yılı aşkın sürede edindiği deneyimlerle yurt içinde ve yurt dışında birçok projede üretici kimliğiyle sektörün öncülerinden biri olmayı başardı. Kolsan’ın 40 yıllık deneyimiyle en üst noktaya getirdiği üretim kalitesini, 2010 yılında grup şirketi olarak kurulan yeni markası Hotelya ile satış-pazarlama, projelendirme, üretim, takip alanlarında daha da ileriye götürdü.

Genellikle otel projelerinin yoğun olduğu referanslarımız içinde rezidans, AVM, hastane, ofis, konut, restoran gibi mobilya ihtiyacı olan tüm yapı tipleri bulunuyor. Çoğunlukla 5 yıldızlı projelere hizmet veriyoruz. Hilton, Sheraton, Hyatt Regency, Holiday Inn, Fairmont, Rixos gibi otel projeleri referanslarımızın önemli bir kısmını oluşturuyor.

Zincir şeklinde olan projelerin yurt dışı projelerinde de tercih edilir olmamız, üretimimizden memnun kalındığı için sanırım, Moskova’da, Bakü’de, Londra’da, Astana’da, Marakeş’te, Filipinler’de, Kula Lumpur’da, Erbil ve daha birçok ülkede devam ediyor.

Yurt içinde; Safranbolu Hilton Garden Inn, Tuzla Holiday Inn Otel, İstanbul Fairmont Otel, Samsun Radisson Blu Otel…

Yurt dışında; Dubai Rixos, Filipinler Grand Hyatt Hotel, Kıbrıs Malpas Hotel, Bakü Winterpark Hotel bizim son dönemde gerçekleştirdiğimiz projelerden birkaçı…

Dubai Premium Rixos Hotel

Özellikle 5 yıldızlı otellerin mobilya talebini fiyat mı, kalite mi belirliyor?

Beş yıldızlı olsun olmasın, tüm oteller en iyi kaliteyi en iyi fiyatta almak istiyor. Son yıllarda otel sayısının artması, rekabetin daha çetin olmasıyla otellerin beklentileri tasarım ve konsept yönünde farklılaştı. Oteller ayrışmak istiyor. Otelleri birbirlerinden ayıran en önemli özellikleri kendilerine özgü atmosferleri. Bu atmosfere uygun, istenilen mobilyayı üretebilmek büyük bir başarı kriteri. Bu nedenle fiyat ve kalitenin yanı sıra konsepte uygun çözümler üretebilmek, genel dekorasyonla uyumlu tasarımlar üretebilmek yani çözüm ortağı olabilmek çok önemli. Bizi de sektörümüzde aranır ve farklı kılan şey bu.

5 yıldızlı otellerin sizden istedikleri hareketli mobilyaların özellikleri neler?

Otel mobilyaları sirkülasyona bağlı olarak çok daha yoğun kullanılan mobilyalar. Diğer mobilyalara göre çok daha sağlam olması ve bu yoğun kullanıma özel bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu sebeple kullanılan ahşap da sünger de daha farklıdır. Daha sert, stabil ve seneler sonra da aynı kalacak şekilde olması gerekiyor. Kalite denilince ürünün sağlamlığı ve uzun ömürlü olması ön plana çıkıyor. Ürünün sağlamlığı ve uzun ömürlü olması için iskeletinde kullanılan ahşabın ve süngerinin kalitesi çok önemli.

Moskova Erbek projesi

Sizin otelcilere önerileriniz var mı?

Otel mobilyalarının tasarımları kadar kalitesi de çok önemlidir. Otelcilerden öncelikli ricamız ürünlerin görüntüsü ile birlikte ergonomisi ve özellikle sağlamlığından da emin olmaları. Aynı tasarıma sahip iki ürünün kalitesini sadece görüntüsüne bakarak karar verilmesi çok zor, birini altı ay kullanabilirken diğerini altı sene kullanabilirler. Bu durumda alım kararını belirleyen sadece fiyat kriteri olmamalı.

Diğer bir önemli konu da mobilya alımlarının sona bırakılması sebebiyle biz üreticilere üretim için çok kısa bir zaman kalması. Kısa sürelerde yapılan üretim doğal olarak ürünlerin kalitesini etkiliyor. Unutulmamalı ki, zamanında verilen siparişlerle üretim için gerekli olan sürelerin bizlere verilmesi, ürünlerin bir üst kaliteye sahip olmasını sağlar.

Turizm sektörü ile çalışmak yerel piyasaya göre daha mı kolay ya da daha mı zor?

Turizm sektörü içinde firmamız genellikle zincir şeklindeki 5 yıldızlı otellerle çalıştığı için evet bizim için turizm sektöründe çalışmak daha avantajlı. Çünkü karşımızda deneyimleri olan, ne istediğini bilen ve çok iyi mimarlarla çalışan bir grup bulunuyor. Doğal olarak da istenilen net olunca üretim de daha kolaylaşıyor.

Gürcistan Hilton Projesi

Turizm sektöründe hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Sektörün profesyoneli ve tedarikçisi olarak bu değişimi nasıl takip ediyorsunuz? Misafirlerin ne istediğini bilmek ve hedefinizi buna göre belirlemek için neler yapıyorsunuz?

Günümüzde misafirlerin beklenti ve talepleri her türlü kararın hareket noktası konumunda. Tatil otellerinde ortalama 1 hafta yapılan tatil amaçlı konaklamalarda beklentiler oldukça yüksek. Bütün bir yıl sonunda ciddi bütçelerle kısa süreli yapılan bu tatillerde gerek ortak alanlarda gerek kişisel alanlarda mobilyaların konfor, kalite, tasarıma sahip olmaları bekleniyor. Benzer şekilde iş otellerindeki misafirler de üst düzey profilde olduklarından ve benzer birçok otelde konakladıklarından kendi özel ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda hazırlanmış bir deneyim arzuluyorlar.

Gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok projede ürünlerimizin bulunması sebebiyle tüm bu değişimleri yakından takip ettiğimizi söyleyebilirim. Uzman mimari ekibimiz ile projelere sadece üretici ve satıcı olarak değil, aynı zamanda çözüm ortağı olarak da destek veriyoruz. Mimari gruplarla aynı dili konuşabiliyor olmak, mobilya konusunda senelere dayalı tecrübelerimiz ile projelere artı yorumlar katabiliyoruz.

Artık misafirler, seyahat eden kitle ve oteller standart bekliyor. Siz Hotelya olarak ayakta kalmak için hangi pazarlama stratejilerini kullanıyorsunuz?

Sektörde firmamız üretici kimliğiyle 30 yılı aşkın bir süredir yapmış olduğu referanslarıyla tanınıyor. Bu bilinirlik ve sektörde kazandığımız güvenirlik sebebiyle devam eden projelerin çok büyük bir kısmı biz daha onlara ulaşmadan bizden teklif talep ediyorlar. Bu bizim için gurur verici. Bundan sonrası için de gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki pazarlama ve satış faaliyetlerimizi artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Bizi farklı kılan özelliklerimizden ödün vermeden, aynı tutarlılığı devam ettirmek hedefindeyiz.

Turizmde arzdaki talebin etkisiyle sektöre yatırım yapan oyuncuların alternatif arayışları ve yenilik denemeleri de söz konusu. Hotelya sektörde var olan yabancı güçlü oyuncular ile nasıl rekabet ediyor? Sizi onlardan farklı kılan özellikleriniz neler?

Müşteri portföyümüzün %90’ını turizm sektörü oluşturuyor. Ve oteller genellikle mimari gruplarla çalışıyorlar. Mimari ekiplerin tasarımlarını gerçekleştirdikleri her proje, ekibimiz tarafından hayata geçiriliyor. Bu çok modern bir poliüretan sandalye olabileceği gibi, altın varaklı klasik bir koltuk da olabiliyor. Biz müşterilerimize “Siz hayal edin, biz yapalım, hayata geçirelim” diyoruz. Standart ürün yerine her projeye yönelik yeni butik üretimler yapıyor olmak bizi farklı kılan önemli bir avantajımız.

Ayrıca müşterilerimize güçlü organizasyon yapımız sayesinde bahçe mobilyasından ofis mobilyasına her türlü mobilya ihtiyaçları için hizmet verebiliyoruz. Bu sayede müşterilerimize mobilya konunda çözüm ortağı olarak destek veriyoruz.