10 günlük tatil 10 milyar lirayı geçen ekonomik hareketlilik yarattı

Yurtdışı Seyahatlerde Kredi Kartı Taksiti Kalktı
Yurtdışı Seyahatlerde Kredi Kartı Taksiti Kalktı

Last Updated on 4 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 10 günlük bayram tatilinin zor bir dönemden geçen turizm sektörüne doping etkisi yaptığını söyledi. Tatilcinin ve turizmcinin yüzünün uzatılmış bayram tatiliyle güldüğünü belirten İşler, “10 günlük tatil 10 milyar lirayı geçen ekonomik hareketlilik yarattı, ekonominin çarklarını yağladı” dedi.

Bakanlar Kurulu, turizmcilerin talebi doğrultusunda, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olmasına karar vermişti. Kamu çalışanlarının 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü de yarım gün idari izinli sayılmasına karar verilmişti. 26 Ağustos Cumartesi gününden 4 Eylül Pazartesi gününe kadar toplam 10 günlük süre tatil ilan edilmişti.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, sona eren uzatılmış ve birleştirilmiş bayram tatilinin ülkede en az bir milyon insanın hareketliliğine yol açtığını belirtti. “Biten bayram tatili turizmcilerin yüzünü güldürdü, bayram turizmcilere doping etkisi yaptı” diyen İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Uzun bayram tatili 10 milyar lirayı geçen bir ekonomik değer yarattı. Bunun 1.5 milyar lirası konaklama sektöründen, geri kalanı kurban, ulaşım, otobüs, uçak bileti, restoran, akaryakıt gibi şeylerden kaynaklandı. Ekonomimizin ve turizm sektörünün iç dinamiklerini tetikleyen tatil günlerinde bereketli bir dönem yaşadık. Yaratılan değer ve hareketlilik ekonominin çarklarını yağladı.”

10 günlük süre içerisinde herkes tatil yaparken turizmcilerin çalıştığını, tatil yapmadığını ekonomiye katma değer yarattığını anlatan Mehmet İşler, “Herkes tatildeyken yaratılan bu on milyar liralık değer Türkiye ekonomisine can suyu kattı” dedi. Turizm sektörünün “bacasız sanayi” olarak nitelendirilğini hatırlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turizm sektörü bu 10 günlük tatilde geniş fiyat yelpazesinde her keseye uygun tatil seçenekleri sundu. Son tüketici de ekonomik fiyatlarla ve cazip ödeme koşullarıyla tatil yapma imkanı buldu. Yazın son günlerinde bu bereketlilik bizleri son derece memnun etti. İki yıldır kriz dönemini yaşayan sektör bir nebze olsun soluk aldı.”

Turistik tesislerin 10 günde yüzde 100 dolulukları yakaladığını anlatan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, yalnızca son gün dönüşe geçildiği için açılmalar olduğunu söyledi. İşler, “Tatilciler dönüş yolu güzergahındaki konaklama tesislerine uğrayarak kendi aralarında değişimi yaptı” dedi.

Mehmet İşler, “Öncelikle sektörün talebini değerlendirerek on günlük tatil konusunda yönlendirmeyi yapan Sayın Cumhurbaşkanı’na, onun gösterdiği doğrultuda karar alan hükümetimize teşekkür ediyoruz” diye ekledi.