Emlakjet ve Endeksa, yeni bir iş birliğine imza attı

Last Updated on 24 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet.com ve bağımsız gayrimenkul veri merkezi Endeksa, evini satmak ve yeni ev bulmak isteyenlerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda satılık ya da kiralık ev arayanlar, yaşamak istedikleri bölgenin demografik özelliklerinden seçim sonuçlarına uzanan ayrıntılı analizini Emlakjet.com’da bulabiliyor. Ev almak veya satmak isteyenler ise konut özelliklerini girerek satış fiyatı için yapılan değerlendirmeyi öğrenebiliyor, daha ayrıntılı bir değerlendirme için evin Endeksa Uzmanları tarafından ziyaret edilmesini talep edebiliyor.

Gayrimenkul sektörünün iki öncü ve inovatif markası, ev arayanlar ve evini satmak isteyenler için doğru bilgi kaynağı olma ve hayatı kolaylaştırma hedefiyle bir araya geldi. Bugüne kadar geliştirdiği güçlü teknolojik altyapıyla ev arama sürecini hızlı, kolay ve keyifli hale getirecek pek çok uygulamayı hayata geçiren Emlakjet.com’da artık bağımsız gayrimenkul veri merkezi Endeksa uzmanlığıyla hazırlanan konut değeri ve bölgesel analiz hizmetleri de yer alıyor.

Bölgesel Analiz ile müstakbel komşuları tanımak mümkün

Emlakjet.com’da satılık ya da kiralık konut arayanlar, diledikleri bölgenin yaşam tarzlarına ve beklentilerine ne kadar uygun olduğunu görebiliyor. Bölgesel Analiz özelliği sayesinde bölgenin nüfus yoğunluğu, yaş ortalaması, eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik yapısı, daha çok hangi şehirden insanların bu bölgede yaşadığı gibi ayrıntılı demografik bilgilere ulaşabiliyor. Aynı şekilde il, ilçe ve mahalle bazında seçim sonuçlarını öğrenebiliyor.

Evin gerçek değerini tespit etmenin en kolay yolu

Emlakjet.com ve Endeksa işbirliği evinin değeri konusunda doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak isteyenler için de önemli kolaylıklar sunuyor. Ev almak ya da satmak isteyen bireysel kullanıcılar ve gayrimenkul danışmanlarına yönelik Evinin Değerini Öğren uygulaması kullanıcılara konutun özelliklerini girerek gerçek fiyatını görme imkanı sunuyor. Evimi Eksper Ziyaret Etsin seçeneği ile daha ayrıntılı bir değerlendirme için eve Endeksa Uzmanı yönlendirilmesi talebinde bulunulabiliyor.

“Ev alım satım süreçlerinde en büyük ihtiyaç doğru bilgi”

Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, iş birliğine ilişkin değerlendirmesinde, “Emlakjet olarak hayalindeki evi arayanlara yaratıcı çözümler sunmak için teknolojik altyapımıza önemli yatırım yapıyoruz. Bunun yanında ev arama ya da satma deneyimine katkıda bulunacak ürün ve hizmetler geliştiren inovatif şirketlerin hizmetlerini kullanıcılarımızla buluşturmak da bizim için çok önemli. Bu kapsamda gayrimenkul veri ve değerleme merkezi olarak sektöre yeni bir bakış açısıyla yaklaşan Endeksa.com ile kurduğumuz iş birliğini çok değerli buluyoruz. Ev alım satım ve kiralama süreçlerinde kişilerin en büyük ihtiyaçlarının başında doğru bilgiye erişim geliyor. Biz de bu iş birliği ile ev arama sürecinde olanlara aradıkları bölgenin detaylı bilgilerini sunarak, yaşam tarzlarıyla uyumlu seçimler yapmalarını desteklemeye çalışıyoruz. Evin değerini ölçen ve gerektiğinde bir uzman ile daha ayrıntılı bilgi sunan hizmetlerimizle hem ev alıp satmak isteyen bireysel kullanıcılara hem de iş ortaklarımız olan emlak ofislerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu iş birliğiyle arama deneyimini kolay, hızlı ve keyifli hale getiren Emlakjet.com’da kullanıcılarımıza sunduğumuz katma değeri bir üst seviyeye taşımaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Endeksa teknolojisi

Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Endeksa teknolojisi hakkında şunları söylüyor: “Endeksa.com olarak gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanıyoruz. Sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkes piyasa değerine anında ulaşıyor. Endeksa veritabanı, Türkiye genelinde faaliyet gösteren Endeksa değerleme uzmanlarının tüm illerde yaptığı araştırmalarla anlık olarak güncelleniyor. Bu bilgiler öncelikle analiz ediliyor, tutarlılık ve doğruluk kontrollerinden geçiriliyor. Yeterli güvenilirlik düzeyine ulaşmayan veriler analizlere dahil edilmiyor. Ardından, Endeksa makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak düzenli aralıklarla bölgesel düzeyde değer tahmin modelleri inşa ediyor. Bu modellerle kullanıcının girdiği kriterlere göre değer tahmini yapılıyor. Endeksa kullanıcıları, il, ilçe, mahalle ya da daha dar ölçekte konut satış ve kira değerlerine anında ulaşıyor, zaman içindeki değer değişim trendlerini de inceleyebiliyor. Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markalarından Emlakjet kullanıcılarına da hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Emlakjet Hakkında

2006 yılında bağımsız girişimciler tarafından kurulan Emlakjet.com, Mayıs 2014’te risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding tarafından satın alındı. “Sen o evi hayal et, gerisi Emlakjet!” sloganı ile satılık veya kiralık dairelere en pratik şekilde ulaşma imkanı sunan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet, İlab Holding çatısı altına girdiği günden bu yana geçen kısa zamanda yapılan marka yatırımlarıyla ciddi bir ürün geliştirme süreci içine girdi. Ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 5 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün en büyük üç portalından biri oldu. Emlak ofisleri ve bireyler tarafından oluşturulmuş 500 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanına sahip olan Emlakjet, bu ilanları kullanıcılara internet sitesi ve mobil işletim sistemleri üzerinden ulaştırıyor. Kullanıcılar Emlakjet üzerinden Edirne’den Ardahan’a tüm Türkiye’deki ilanlar arasında karşılaştırma yapabiliyor.

Endeksa Hakkında

Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.