İstanbul’un turist profilindeki değişiklik dönemsel

Last Updated on 29 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

İstanbul otellerini mercek altına almaya devam ediyoruz. Turizm sektöründeki dar boğazdan İstanbul otellerinin nasıl etkilendiğini ortaya koymak amacıyla hazırladığımız dizi yazının ikinci konuğu İstanbul Marriott Hotel Şişli Genel Müdürü Arne Klehn oldu. Klehn, 2017 yılı değerlendirmesi yaparken Ortadoğu pazarını ve son gelişmeleri de yorumladı. Klehn’e göre İstanbul’un turist profilinde son dönemde yaşanan değişiklik kalıcı değil, dönemsel.

Bu yıl tüm İstanbul otellerinde olduğu gibi Ortadoğu pazarı ağırlıklı turist misafir ettiklerini söyleyen Arne Klehn, “İstanbul her zaman iş potansiyeli yüksek bir şehir. 2017’de de yine iş seyahatleri, iş toplantıları ve işle ilgili organizasyonlar yoğundu. Geçtiğimiz yıllara oranla hem yerli hem de yabancı misafir konaklama oranlarımız artış gösterdi. Yerli pazarda düğün, davet ve etkinlikler ön plandaydı” dedi.

TURİST PROFİLİNDEKİ DEĞİŞİKLİK DÖNEMSEL

Arne Klehn İstanbul’un değişen turist profiline ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Misafir profilindeki değişikliklerin dönemsel ve değişken olduğunu düşünüyorum. Turizmde kariyer hedefleyen bütün çalışma arkadaşlarıma donanım ve tecrübelerini istikrarlı bir şekilde arttırmalarını tavsiye ediyorum. Firmamız bünyesinde çalışanlarımıza bu anlamda sunulan fırsatlar mevcut. Personel sayımızda çok büyük değişiklik olmaz. Çalışanlarımıza en az misafirlerimiz kadar değer veririz ve bunun olumlu yansımalarını da her yıl çalışan memnuniyeti anketlerimizde ortalamaların üzerinde gelen skorlarımızdan gözlemleyebiliyoruz. Şu anda piyasa koşulları sebebiyle personel talepleri yoğun değil; bu nedenle istihdamla ilgili bir problem yaşamıyoruz. Ancak istihdamla ilgili genel sorun, her şey normale dönüp personel talepleri arttığında İstanbul’daki otel sayısına oranla iyi yetişmiş ve tecrübeli personelin azlığı diyebiliriz.”

Genel Müdür Klehn Turizm Günlüğü’nün özellikle ‘Ortadoğulu misafirlerdeki artışın, operasyonlarınızı ve çalışma şartlarını nasıl etkilediğine’ dair sorusuna ise şu yorumu yaptı: “Operasyonumuz ve çalışma koşullarımız misafir profilimizden bağımsız, uluslararası Marriott standartları çerçevesinde şekillenir. Değişen misafir profili, misafir beklentilerini ve dolayısıyla misafir memnuniyetini etkileyebilir. Otelimizde her zaman koşulsuz misafir memnuniyeti çok önemlidir ve bu doğrultuda tüm ekibimiz üzerine düşeni seve seve yapar.”

LOKAL PİYASAYA YÖNELDİK 

Son yıllarda yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmelerin turizm sektörünün zor bir dar boğazdan geçmesine neden olduğunu söyleyen Klehn, Marriott olarak herkes gibi kendlerinin de bu süreci en az yara alarak atlatmak için bazı önlemler aldıklarını kaydetti. Arne Klehn, kalite bakımından misafir deneyimini olumsuz etkileyebilecek değişikliklerin hiçbir zaman söz konusu olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Lokal piyasaya yönelik düğün ve ziyafet davetlerine ağırlık verdik. Yiyecek içecek gelirlerimizi arttırmak amacıyla lezzet festivalleri düzenliyoruz; yurtdışından şeflerle farklı dünya mutfaklarını İstanbullularla buluşturuyoruz.”

ORTADOĞULU TURİST ETKİSİ NASIL OLDU?   

Ağırlıklı Ortadoğu olmak üzere, dünyanın her yerinden misafir ağırlamaya devam ettiklerinin altını çizen Klehn, her misafirin kültürü ve yaşam tarzının birbirinden farklı olduğuna dikkat çekerek, Ortadoğulu turistlerin otellerine olan etkisine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Genelleme yapmak bazen yanıltıcı olabiliyor, ancak objektif bir değerlendirme yapmak için raporlarımıza baktığımda şu anda Ortadoğu’dan gelen misafir sayımız daha yüksek olduğu için ekstra temizlik giderleri ve eşya kullanımıyla alakalı yıpranmalardan kaynaklanan bedeller yansıtmak durumunda kaldığımız misafirler de yine Ortadoğu ağırlıklı. Ancak daha önce de çeşitli ülkelerden gelen özellikle alkol tüketiminin yüksek olduğu durumlarda hijyen ve eşya kullanımıyla ilgili benzer problemler yaşanmış ve yine ilgili bedeller yansıtılmış. Misafir profili değişiklik gösterse de benzer sorunlar her zaman yaşanabiliyor.”

Zaman zaman sağlık kulübündeki operasyonun formatını soran misafirler olduğunu fakat bugüne kadar özellikle haremlik selamlık bir operasyon talebiyle karşılaşmadıklarını açıklayan Klehn, “Otelimiz bünyesindeki Spa ve Sağlık Kulübümüzde misafirlerimiz için kadın ve erkek ayrı ayrı soyunma odalarımız mevcut. Hamam, sauna ve buhar banyoları da yine mimari dahilinde en başından bu alanlarda konumlanmış. Dolayısıyla ortak kullanım kapalı havuz,  jakuzi, masaj, terapi ve fitness alanları için söz konusu. Ortak alanlarda herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmaksızın karma operasyonumuzu sürdürmeye devam ediyoruz. Bu konuda herhangi bir değişiklik öngörmüyoruz” diye konuştu.

2018’DEN UMUTLUYUZ

Istanbul Marriott Hotel Şişli Genel Müdürü Arne Klehn’in İstanbul turizminin geleceğine yönelik öngörüleri ve beklentileri ise şöyle: “İstanbul tarihi ve kültürel değerleri, coğrafi konumu bakımından çok özel bir destinasyon. Hem modern hem mistik çok farklı öğeyi bir arada yaşatıyor. Bu nedenle İstanbul için her zaman belli bir talep mutlaka olacak. Doğru turizm planlaması ve konumlandırmayla bu talep yukarılara taşınabilir ve turizm gelirleri de doğru orantılı arttırılabilir. Geçtiğimiz yıllara kıyasla 2018’den umutluyuz. Sosyal, politik ve ekonomik anlamda talihsiz sürprizler yaşanmadığı ve güvenlik sorunları olmadığı müddetçe 2018’de turizmde gözle görülür toparlanmalar yaşanacaktır.”