Çinli turiste hazır mıyız?

Last Updated on 12 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

Turizmciler, Çin’den gelecek turist sayısına arttırmaya yönelik hamleler yapmaya hazırlanıyor.  2018’de 500-550 bin arasında Çinli turistin ülkemize geleceği öngörülüyor. Kapadokya ve Pamukkale’de beklenti yüksek.

Çin’de 2018 yılının “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesi iki ülke arasındaki turizm hacminin artacağı yönündeki beklentileri güçlendiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Çin’de yapılacak tanıtım faaliyetlerine ilişkin planlamalar tüm hızıyla sürerken turizm sektörü temsilcileri de daha fazla Çinli turist çekmek üzere hazırlıklara başlamış durumda. 2018’de 500-550 bin arasında Çinli turistin ülkemize geleceği öngörülüyor.

KAPADOKYA ÇİNLİ TURİSTE HAZIR

Çinli turistlerin Türkiye’de yoğun olarak ziyaret ettikleri İstanbul, Pamukkale, Kapodokya, İzmir gibi destinasyonlar, özel tanıtım projeleri hazırlıyor. Özlem Kapar Bayburs, China Today Türkiye dergisinin bu ay yayınlanan sayısı için hangi bölgede, ne hazırlık yapıldığını araştırdı.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, Çin’de daha etkili tanıtım yapmak için yerel yönetimden destek istediklerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Çin’de yapılacak çalışmalarda da etkin olarak rol almaya hazır olduklarını belirtiyor. Geçen yıllarda olduğu gibi 2018’de de Çin’deki turizm fuarlarına katılacaklarını vurgulayan Dinler, daha çok ve etkin tanıtım yapmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler

Dinler, hali hazırda Kapadokya’ya Çinli turistin gelmeye devam ettiğini aktarırken, önemli bir soruna da dikkat çekiyor. Kapadokya’ya gelen Çinli turistlerin düşük fiyatlı tur paketleriyle geldiğini, konaklama ve ulaşım dışında yaptıkları alışverişlerde karşılaştıkları fiyatlara şaşırdıklarını ifade eden Dinler, “Tur paketlerinde yeni bir düzenlemeye gidilmeli” diyor.

Çinli turistlerin Kapadokya’daki mağara otellerde konaklamayı ve balon turu yapmayı tercih ettiklerini aktaran Dinler, şöyle konuşuyor: “Çin halkının Türkiye’ye karşı ciddi bir ilgisi var. Tur paketlerinin düşük fiyatla satılması da bu ilgiyi arttırıyor. 2018 Yılının Çin’de Türkiye Turizm Yılı ilan edilmesi bilinirliğimizi daha da arttıracaktır. Hedefimiz üst gelirli Çinliyi çekmek olmalı.”

Kapadokya’daki otellerin Çinli turistlerin beklentilerini karşılayabilecek düzeyde olduğunu, az sayıda da olsa Çince personel çalıştırdıklarını söyleyen Dinler, potansiyelin artması durumunda gelen talebe bağlı olarak düzenlemeler yapabileceklerini belirtiyor.

PAMUKKALE DAHA ÇOK UÇAK SEFERİ BEKLİYOR

Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında Pamukkale’nin geldiğini söyleyen Denizli Turistik Otelciler Derneği Başkanı (DENTUROD) Murat Şen ise, 2018’den çok umutlu olduklarını ifade ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önümüzdeki aylarda Çin’de tanıtım faaliyetleri olacağını aktaran Şen, bu çalışmaların Türkiye’ye gelişleri hızlandıracağına inandıklarını kaydediyor.

Denizli Turistik Otelciler Derneği Başkanı (DENTUROD) Murat Şen

Şen, 2018’de ülkemize 500 binin üzerinde Çinli turistin geleceği öngörüsünde bulunuyor. Daha fazla Çinli turist çekebilmek için öncelikle ulaşım sorununun çözülmesi gerektiğini savunan Şen, “Bir özel havayolu şirketi Çin’deki bir büyük eyalete haftada dört sefer düzenleyecek. Bizim hedeflediğimiz Çinli turist sayısına ulaşabilmemiz için bu yeterli değil. Ulaşım kolaylığı sağlanarak büyük şehirlerden tarifeli uçak seferleri artırılmalı” diyor.

Kapadokya ve Pamukkale arasında Çinli turistlere yönelik en azından haftada bir kez uçak seferinin konulmasını öneren Murat Şen, şunları söylüyor: “Pamukkale ve Kapadokya, UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan iki eşsiz bölgedir. Çinlilerin ilgisini çekmek için kültür ve tarih ürünlerimizin yanı sıra başka araçları da kullanmalıyız. Örneğin Çin’in ünlü simalarını ağırlayabilir veya bölgemizde bir dizi çekimi yapılmasını sağlayabiliriz.”

2018’de Çin’deki turizm fuarlarına katılacaklarını, belki bir road show organizasyonu yapacaklarını bildiren Şen, daha etkili tanıtım yapmak gerektiğinin altını çiziyor. Bir Çinli turistin bir Avrupalı turistten üç kat daha fazla para harcadığını belirten Şen, “Biz bir milyon Çinli hedefini koyarken yaklaşık üç milyon Avrupalı turistten gelecek geliri elde etmiş olacağız” diye konuşuyor.

Şen, yılın her ayı açık Pamukkale’deki otellerin Çinli turistleri ağırlayabilecek kapasiteye sahip olduğunun da altını çiziyor.

İZMİRLİ TURİZMCİLER ÇİN YOLCUSU

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de, Çin’de 2018 yılının “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesinin ardından Çin’de yapılacak tanıtımların Bakanlığın öncülüğünde başladığını kaydediyor. Bakanlığın çalışmalarına etkin katılacaklarını anlatan İşler, yerel yönetimlere de konunun önemini aktardıklarını kaydediyor. Kasım ayında İzmir’den 15 kişilik bir heyetle Çin’e gidecekleri bilgisini veren İşler, orada bölgelerinin tanıtımı ve turizmde işbirliği olanaklarını konuşmak için çalışacaklarını kaydediyor.

Çinli turistin en çok aradığı kültür, tarih, inanç ve gastronominin Ege’de bulunduğunu anımsatan İşler, “Deniz ürünleri ağırlıklı beslenen Çinliler için Ege’nin sunduğu lezzetler sınırsız. Bölgemizin gastronomisi onlar için çekim ve cazibe gücü oluşturuyor” diyor.

Çin’den gelen mevcut turist sayısının artması durumunda hızla yapılanmaya hazır olduklarını aktaran İşler, bekle-gör mantığıyla hareket edeceklerini, gerekirse çok hızlı bir dönüşüme açık olduklarını kaydediyor.

ÇİN’E TROYA TANITIMI

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Kemal Pazarbaşı da, Çinli turistlerin ilgisini çeken tarihi miraslarımızın başında Troya Antik Kenti’nin geldiğini anımsatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabulünün 20’nci yılı nedeniyle 2018’i Troya Yılı ilan ettiğini hatırlatan Pazarbaşı, gelecek yıl yapılacak tanıtımlarda bu temanın öne çıkacağını, bunun Çinlilerin çok ilgisini çekeceğini tahmin ettiklerini ifade ediyor.

Hali hazırda Uzakdoğulu turistlerin bölgeye geldiğini, daha fazla Çinli turist çekmek için Çin’de 2018 yılının “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesinin büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Pazarbaşı, bölgelerindeki otel altyapısının Çinliler için uygun olduğunu söylüyor. Bölgede beş yıldız statüsünde yeni otellerin de yapıldığını anlatan Pazarbaşı, “Çin, hedef ülkelerimizin başında geliyor. Bakanlıkla koordineli yapacağımız tanıtım etkinliklerinde özel projelerimiz olacak” diyor.

Çince Rehberler Derneği (ÇİRED) Başkanı Abdülkadir Tanrıdağlı
ÇİNCE REHBERLER ÇOĞALMALI

Çince Rehberler Derneği (ÇİRED) Başkanı Abdülkadir Tanrıdağlı da, Çin’den Türkiye’ye 2018 yılında gelecek turist sayısının 450-550 bin civarında olacağı tahmininde bulunuyor. Ülkemizin milli havayolu Türk Hava Yolları’nın uçuş kapasitesinin bu rakamı ancak karşılayabileceğini tahmin eden Tanrıdağlı, özel havayollarının da yeni uçuşlar koyması gerektiğini savunuyor.

Ülkemize gelen Çinli grupları gezdiren profesyonel turist rehberlerinin temsilcisi olarak gözlemlerini aktaran Tanrıdağlı, başta İstanbul olmak üzere her bölgedeki otellerin Çinli turistlerin damak zevkine uygun lezzetleri restoranlarında servis etmesi gerektiğini vurguluyor. Çinlilerin buna çok önem verdiğine dikkat çeken Tanrıdağlı, otelcilere öncelikle kahvaltı mönülerine yapımı çok basit olan ‘pilav lapası’nı eklemelerinin Çinli misafirleri için çok büyük bir jest olacağını ifade ediyor.

Türkiye’de Çince dilinde çalışan rehber sayısının 184 kişi olduğu bilgisini veren Tanrıdağlı, bunların 135’inin aktif çalıştığını vurgulayarak rehber açığına dikkat çekiyor. ÇİRED olarak bu açığı kapatmak için çalışma yapabileceklerini belirten Tanrıdağlı, önlerinin açılması halinde kısa sürede bu sorunu çözebileceklerini iddia ediyor.

ÇİNLİ TURİST NE İSTİYOR?

Her yıl 120 milyon Çinli seyahate çıkıyor. Dünyada her yıl seyahate çıkanların yüzde 23’ü Çinli turist. Bir başka deyişle dünyayı gezen 10 kişiden ikisi Çinli. Harcama konusunda da bonkörler; Çinli turistler tüm dünyada geçen yıl 261 milyar dolar harcadı.

Türkiye’ye ise 2011 yılında 98 bin, 2012 yılında 114 bin, 2013 yılında 138 bin, 2014 yılında 199 bin, 2015 yılında 313 bin Çinli turist geldi. 2016 yılında bu sayı 167 bine düştü. 2017 yılının haziran ayına kadar gelen Çinli sayısı ise 81 bin.

Çinli turistlerin profiline ilişkin öne çıkan özellikler ise şöyle:

  • Deniz-kum-güneş için tatil yapmıyorlar. Şehir gezmek, tarih, kültür, inanç, gastronomi merkezlerini ziyaret etmek istiyorlar
  • El sanatları ile ilgililer; halı, deri, kuyum almıyorlar. Yeme-içmeyi merak ediyorlar. Özelikle deniz ürünlerini tercih ediyorlar.
  • Aktarmalı değil, direkt uçuşları seviyorlar.
  • Temiz hava ve yeşil tutkunular. Güneşi, sıcak havaları sevmiyorlar.
  • Çinli seyahatseverlerin yüzde 59’unu kadınlar oluşturuyor.
  • İnterneti ve sosyal medyayı kullanma oranı çok yüksek. Seyahate çıkan Çinlilerin yüzde 89’u yaşadıklarını internetten paylaşıyor.
  • Gittikleri yerlerde Çince hizmet almaktan hoşlanıyorlar. Mesela Çince bilen otel personeli memnuniyet derecelerini yükseltiyor.
  • Çinliler ödemelerini kredi kartıyla değil; China Union Pay ile yapıyor.

Kaynak: China Today Türkiye