Ölmeden önce yapılması gereken şeyler

Hotels.com’un “ölmeden önce yapılacaklar listesi” adlı yeni araştırma raporu Y kuşağının artık klasik seyahatlerin ötesine geçtiğini ortaya çıkardı.

Y kuşağının hedefi 50 yaşına gelmeden önce “ölmeden önce yapılacaklar listesi”ni tamamlamak olurken araştırmaya katılan üyelerin yarısından fazlası eşleri veya partnerleriyle birlikte dünyanın harikalarını ve ünlü yerleri görmek istiyor. 18-29 yaş arasındaki katılımcılar ise kendilerine arkadaşlarının (yüzde 57) eşlik etmesini tercih ediyor.

Araştırmanın Türkiye’de yürütülen anketine katılan 300 kişinin verdiği yanıtlardan ortaya çıkan bir diğer sonuç ise eşsiz sokak lezzetlerini tatma (yüzde 38), hava dalışı yapma (yüzde 33) ve bir günlüğüne pilot olma (yüzde 30) hedeflerinin tamamı, ölmeden önce yapılacaklar listesinde neredeyse Eyfel Kulesi ziyareti kadar ilgi görüyor.

İLGİNÇ AKTİVİTELER YER ALIYOR

Seyahatseverin, ölmeden önce yapılacaklar listelerinde daha alışılmadık ve ilginç bir şey denemek istedikleri belirlendi. Buna göre ünlü bir şefin yemek sınıfına katılma (yüzde 19), Tokyo’da karaoke yapma ve parkur sporunu öğrenme (yüzde 13) bunlardan bazıları.

Bir dağın zirvesinde (yüzde 37) ve bir şelalede (yüzde 34) selfie çekerek paylaşma ise, ölmeden önce yapılacaklar listelerinin 3’te birinden fazlasında yer alıyor. Her ne kadar ölmeden önce yapılacaklar listesinde birbirinden değişik aktiviteler yer alsa da; klasik bazı noktalara yapılmak istenen ziyaretler hala listelerdeki yerini koruyor. Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı New York’taki Özgürlük Anıtı’nı görmeyi isterken; bunu yüzde 39 ile Çin Seddi ve yüzde 38 ile Eyfel Kulesi takip ediyor.

Dünyadaki ilk 5 alışılmadık ölmeden önce yapılacaklar listesi deneyimleri:

Kuzey veya Güney ışıklarının harikulade doğal gösterisini izleme (yüzde 35)
Ücra kasabaları arabayla gezme (yüzde 35)
Yurt dışında bir dil veya beceri öğrenme (yüzde 33)
Tatilde yerel sokak lezzetlerini deneme (yüzde 33)
Bir yıl boyunca yurt dışında çalışma veya okuma (yüzde 31)

Global araştırma raporu, üyelerine her 10 konaklamada bir gece ücretsiz konaklama sunan Ödül programını kutlamak için Hotels.com tarafından hazırlandı. Rapor, aynı zamanda seyahatseverlerin bu ücretsiz konaklama haklarını en çok geçirmek isteyecekleri destinasyonları da tespit etti. İlk 5’te yer alan şehirler şöyle: New York (yüzde 41), Tokyo (yüzde 31), Paris (yüzde 29) Las Vegas (yüzde 28) ve Roma (yüzde 18).

Şık gecelemeler için ise seyahat tutkunları bir kalede, su altındaki bir otelde veya bir ağaç evinde kalmayı hayal etse de; Paris’teki The Ritz ölmeden önce kalınması gereken “ilk 10 yer” listesinde ilk sırada yer alıyor.

Ölmeden önce kalınması gereken ilk 10 yer:

The Ritz, Paris (yüzde 34)
Bir kale (yüzde 31)
The Plaza, New York (yüzde 29)
Su altı bir otel (yüzde 26)
Burj Al Arab Jumeriah, Dubai (yüzde 24)
The Savoy, Londra (yüzde 24)
Bellagio, Las Vegas (yüzde 23)
Bir saray (yüzde 23)
The Beverley Hills Hotel, Beverley Hills (yüzde 22)
Bir ağaç ev oteli (yüzde 22)

KATILANLARIN YÜZDE 97’Sİ LİSTELERİNİ TAMAMLAMAK İSTİYOR

Ölmeden önce yapılacaklar listesi ilhamına ilişkin olarak ise araştırma Türkiye’deki katılımcıların hem Y kuşağı hem de 30 yaşının altındakilerin dergiler, gazeteler ve on-line seyahat makalelerinden ilham aldığını gösteriyor.

Buna ek olarak; katılımcıların yüzde 97’si listelerini mutlaka tamamlamak istediklerinde hemfikir. Yüzde 32’si ise 50 yaşına gelmeden listelerinde yer alan her şeyi hayata geçirmiş olmayı istiyor. Ayrıca Türkiye’den araştırmaya katılanların listelerinin neredeyse yarısı (yüzde 46) yurt dışına yapılmak istenen seyahatlerden oluşuyor.