Beyoğlu Gazozu, Red Dot Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu

Beyoğlu Gazozu’nun Kurucusu Kerim Sakızlı

Son Güncelleme Tarihi

Beyoğlu Gazozu’nun Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı cam şişe ambalajı, Avrupa Red Dot Communication Design 2017’den “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül aldı.

Almanya’nın Berlin şehrinde 27 Ekim’de düzenlenen Avrupa Red Dot Communication Design 2017’de ödül töreninde markalar ödüllerine kavuştu.

Tasarım dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Red Dot’ta bu yıl 50 ülkeden toplam 8 bin yeni tasarım yarıştı. “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödülü kimseye bırakmayan Beyoğlu Gazozu Türkiye’yi tasarım konusunda gururlandırdı.

NOSTALJİK TASARIM

Yüzde 100 Türk sermayesi ile üretime başlayan Beyoğlu Gazozu, yerel lezzetini Beyoğlu’nun en önemli simgelerinden biri olan Galata Kulesi şeklinde tasarladığı şişesiyle birleştirdi.

Gürallar Cam Ambalaj’ın ürettiği özel şişe bu özel tasarımı ile Berlin’de büyük ilgi gördü. Geçmişe ve Beyoğlu’na saygı niteliğindeki altın rengi kapağı, Beyoğlu’nun diğer önemli simgesi olan kırmızı tramvaylı etiketi ve ünlü bir ressamın resmettiği ambalajıyla bütünlük sağlayan nostaljik cam şişe tasarımı, Red Dot Tasarım ödülünü almaya hak kazandı.

“ ‘ATMAYA KIYAMADIĞIMIZ ŞİŞE’ ÜNVANI ALDIK”

Beyoğlu Gazozu’nun Kurucusu Kerim Sakızlı, markanın kurumsal kimlik çalışmalarının büyük bir titizlikle gerçekleştirildiğini, özellikle ambalaj tasarımı konusunda nostaljik tüm değerleri taşımasına önem verdiklerini belirtti.

İlk gazoz fabrikasının Karaköy’de kurulup üretilmeye başlanmasıyla gazozhanelerle giderek popülerlik kazanan içeceğin çok sevildiğini vurgulayan Sakızlı, “Gazoz, üretici markaların artmasıyla Anadolu’ya ve tüm yurda yayılarak sevilen bir içeceğe dönüşmüş. Biz de kurumsal kimliğimizi tüm bu değerleri yaşatacak, gelecek nesillere aktaracak biçimde tasarladık. Bugün bizi gururlandıran başarımızın altında önce bu güzel içeceğin naif tarihçesi ve sırasıyla ekibimizin alın teri, desteğini esirgemeyen bayilerimiz, bizleri savunurcasına destekleyen satış noktalarımız ve bizi tercih eden kıymetli müşterilerimiz var. Gazozumuzu, Beyoğlu’nun adeta simgesi olan, bugün hala yaşayan en zarif ve en eski yapılarından birisi olan Galata Kulesi şeklinde bir cam şişede sunmak istedik. Müşterilerimiz bugün şişemizi ‘Atmaya kıyamadığımız şişe’ olarak adlandırıp şişelerimizi dekorasyon objesi olarak kullanıyorlar. Müşterilerimize farklı olanı sunmak adına, işinin uzmanı Gürallar Cam Ambalaj’la olan işbirliğimiz sürecin en önemli parçasıydı. Çünkü bu birliktelik ve gerçekleştirdikleri mükemmel üretim kalitesiyle bugün bizi çok gururlandıran bir ödül kazanmış olduk” dedi.

Ödüle layık görülen tüm tasarım ürünleri Essen şehrinde yer alan Red Dot müzesinde sergilenip dönemsel olarak dünyanın çeşitli şehirlerine taşınacak ve “Red Dot 2017” ödül kataloğunda yer alacak.