Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri

British Museum, Londra, İngiltere

Dünyanın birçok yerinde, farklı dönemlerden kalma eserlere ev sahipliği yapan müzeler turistler tarafından oldukça ilgi görürken ülke turizmine büyük katkı sağlıyor. Seyahat platformu Yoldasin.com, 2016 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerini açıkladı.

Gezginlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında müzeler geldiğini belirten Yoldasin.com kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Eda Özsoy, gezginler için geçtiğimiz yıl dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzelerini kaleme aldıklarını söyledi.

Yoldasin.com’un gezginler için bir nevi dijital pusula görevi gördüğünü kaydeden Eda Özsoy, “Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de muhakkak gidilmesi, görülmesi gereken yerleri, restoranları, otelleri, alışveriş ve eğlence yerlerini seyahatseverlerle paylaşıyoruz. Ayrıca içeriklerimiz arasında ülkeler hakkında ilginç ve herkes tarafından bilinmeyen bilgiler de bulunuyor. Seyahat tutkunları sitemizde yer alan bilgilerle gidilen ülkelere daha farklı bir gözle bakma imkanı buluyor” dedi.

Yoldasin.com kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Eda Özsoy

Müzelerin özellikle tarih ve kültür odaklı rotaların vazgeçilmezleri arasında olduğunu, dünyada farklı ilgi ve zevklere hitap eden müzeler bulunduğunu söyleyen Özsoy, seyahat tutkunlarının Yoldasin.com’da hem şaşırtıcı hem bilgilendiren içeriklerle karşılaşabileceğini de hatırlattı.

İşte Yoldasin.com’dan 2016 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 10 popüler müzesi:

1) Çin Ulusal Müzesi, Çin/Pekin

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 550 bin

Başkent Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi, her yıl artan ziyaretçi sayısıyla 2016 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olarak kayda geçti. Bu unvanı Paris’teki Louvre Müzesi’nden alan Çin Ulusal Müzesi’ni 2015 yılına oranla yüzde 3.6’lık bir artışla 7 milyon 550 bin kişi ziyaret etti.

Tiananmen Meydanı’nın doğusunda kalan müzenin kapalı alanı yaklaşık 200 bin metrekare büyüklüğüyle misafirlerini ağırlıyor. Müzede Çin tarihi ve kültüründen Buda heykellerine kadar birçok önemli eser bulunuyor. 1959 yılında açılan müzenin renovasyon çalışmaları tam 4 yıl sürdü. 2011 yılında tekrar açılan müze dünyanın en büyük modern müzeleri arasında gösteriliyor.

2) Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, ABD/Washington

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 500 bin

ABD’nin başkenti Washington’daki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi 7,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. 2015 yılına göre ziyaretçi sayısında yüzde 8.7’lik bir artış yaşayan Ulusal Hava Uzay Müzesi’nde dünyanın en büyük hava ve uzay aracı koleksiyonu bulunuyor. 1976 yılından beri hizmet veren müzenin iki binasında içinde binlerce ürün sergileniyor.

Havacılık, gezegen bilimleri ve uzay keşifleri konularıyla alakalı sergiler vitrinlerde yer alıyor. Aynı zamanda müzede bazı eğitim programları, aktiviteler, konferanslar ve performanslar sunuluyor. Uçuş bilimi ve teknolojisi hakkında yapılan uygulamalar düzenli olarak gelen ziyaretçilere aktarılıyor.

3) Louvre Müzesi, Fransa/Paris

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 400 bin

Ülke turizmine de büyük katkı sağlayan Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzesi konumunda bulunuyor. Louvre, dünyanın birçok noktasından ziyaretçi ağırlasa da, geçtiğimiz yıl terör nedeniyle ziyaretçi sayısında 2015 yılına oranla yaklaşık 1 milyon 300 bin azalma yaşamış. Ancak müze hala Fransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Müzenin tamamını gezmek için 2-3 gün bile yeterli olmayabilir. Louvre Müzesi’nde, dünyaca ünlü ressamların eserleri görülebiliyor. David, Rembrandt, Rubens ve Da Vinci gibi birçok ünlü ismin eserleri sergileniyor. Burası ayrıca Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak kayıtlarda yer alıyor.

4) The National Museum of Natural History, ABD/Washington

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 100 bin

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan ve geçen yıl 7 milyon 100 bin kişinin ziyaret ettiği The National Museum of Natural History, 2015’e oranla yüzde 2.9’luk artışla dördüncü sırada yer alıyor. ABD’deki National Mall’da bulunan bir doğa tarihi müzesi olan The National Museum of Natural History’de bulunduğumuz gezegenin hikayesini, yaşamın keşfi ile ilgili araştırmalar, aktiviteler, sergiler ve toplanan kaynaklar sergileniyor.

Müze devasa büyüklüğüyle dünyanın her yerinden gelen misafirlerini ağırlıyor. Toplam 18 futbol sahasından daha geniş bir alana yayılan bu müze dünyanın en büyük doğal tarih koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

5) Metropolitan Sanat Müzesi, ABD/New York

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 700 bin

1870 yılında kurulan Metropolitan Sanat Müzesi’nde, dünyanın önde gelen ressamlarına ve heykeltıraşlarına ait eserler sergileniyor. Müzede yaklaşık 2 milyonun üzerinde eser bulunurken Paul Cezanne’dan Gustav Klimt’e, Greco’dan Rauschenberg’e kadar birçok ünlü sanatçının eserleri yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 6.7 milyon ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen sanat galerisi unvanını kazanmıştı.

6) British Museum, İngiltere/Londra

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 420 bin

Kuruluşu 1700’lü yıllara dayanan Londra’daki British müzesi, eski çağ ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Londra’nın sembollerinden biri haline gelen müze, ev sahipliği yaptığı eserlerle şehrin en geniş tarihi dokusunu oluşturuyor. Doğa bilimci olan Sir Hans Sloane’nin bıraktığı 69.253 parça olduğu söylenen eserler koruma altına alınıp müze oluşturulmuş.

300 yıllık bir tarihi barındıran eserleri ile aynı zamanda dünyada ilk kurulan müze unvanına da sahip Londra British Museum, Fransız mimari üslubu ile inşa edildi. Müzenin geçtiğimiz yıllara oranla ziyaretçi sayısında azalma olurken 2015 yılına göre ziyaretçi sayısında yüzde 5.9’luk bir gerileme yaşandı. Bu sayının önümüzdeki dönemlerde artacağı düşünülüyor.

7) Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Çin/Şangay

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 316 bin

Çin’de yer alan ve bilim ve teknolojiye merakı olmayanların bile ilgisini çeken müzede birbirinden farklı temalar konu ediliyor. Dünyayı keşif, robotlar dünyası, hayvanlar alemi gibi birçok kişide merak uyandırabilecek onlarca konu bulunuyor. Ancak bunlar arasında en çok ilgiyi bilimsel deneylerin sergilendiği bölüm geliyor.

Zihin gücüyle hareket ettirilen nesnelerden, göz yanılsamalarına kadar birçok ilginç olaylar ziyaretçilerle buluşuyor. Burada ayrıca teknoloji ve bilim alanında eğitim içeren gösteriler de yapılıyor. Buraya olan ilgi her geçen dönem artıyor. Öyle ki, 2015 yılına göre ziyaretçi sayısında yüzde 6.2’lik bir artış gözlemleniyor.

8) Ulusal Galeri, İngiltere/Londra

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 263 bin

1824 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’nın en işlek meydanı olan Trafalgar Square’de kurulan Ulusal Galeri (National Gallery) 2 bin 300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip bir müze olarak öne çıkıyor. 13-20. yüzyıl aralığındaki birçok çok tabloya sahip olan müzede dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunuyor.

Londra’daki birçok müze gibi ücretsiz olan Ulusal Galeri’de Leonardo da Vinci, Bellini, Van Gogh gibi sanatçıların eserleri misafirleri büyülüyor.

9) Vatikan Müzeleri, Vatikan

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 67 bin

Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan’da yer alan bu müze dünyanın en değerli hazinelerini barındırıyor. Önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede toplam 54 galeri bulunuyor. Bu galerilerden en değerlisi ise Sistine Şapeli’dir.

Vatikan Müzesi’nde Eski Mısır, Antik Yunan ve Büyük Roma İmparatorluğundan kalma eserler bulunuyor. Raphael, Micheangelo ve Donatello gibi Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının en değerli eserleri de yine Vatikan Müzesi’nde yer alıyor.

10) Tate Modern, İngiltere/Londra

2016 yılı ziyaretçi sayısı: 5 milyon 839 bin

Tate Modern Müzesi, Londra’da yer alan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak dikkat çekiyor. Burada modern İngiliz sanatının en önemli isimlerinin eserleri bulunurken aralarında Lynn Chadwick, Henry Moore, Barbara Hepworth, Francis Bacon, David Hockney, Richard Smith, Frank Bowling, Peter Black, Tony Cragg, Barry Flanagan gibi sanatçıların çalışmaları oldukça dikkat çekiyor.

2015 yılına göre en çok artış gösteren müze olarak kayıtlara geçerken 2016 yılında 5 milyon 839 bin ziyaretçisiyle yüzde 23.9’luk bir artış yaşayan Tate Modern’in önümüzdeki yıllarda üst sıraları zorlayacağı tahmin ediliyor.