Galata Kulesi’de tarihi atlayış

Ekstrem sporcusu Cengiz Koçak, serbest atlayış olarak bilinen “base jump” ile 385 yıl sonra Galata Kulesi’den atlayan ikinci kişi oldu.

Tarihte ilk atlayış Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından yapılmıştı. 385 yıl sonra 36 metre yükseklikten başarılı bir iniş gerçekleştiren Cengiz Koçak, “”Hezarfen’e selam olsun. Bu hayatımın en önemli atlayışıydı. Türkiye’nin tanıtımı ve aynı zamanda Türkiye’nin ekstrem sporların merkezi olabileceğini göstermek için daha çok fikirler bulacağız” dedi.

European Outdoor Film Tour Turkey (EOFT Turkey) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında başarılı bir atlayış gerçekleştiren Koçak, yere indiğinde hislerini şöyle anlattı: “Benim evim yok. Arabada yaşıyorum. Gezdiğim, gördüğüm, izin alamadığım için atlayamadığım yerler vardı. Oraları çoğu insan bilmiyor. Bilirlerse oraları çok sevecekler, dünya çok sevecek. Amacımız, atlamak, oraları hem kendi insanımıza hem dünyaya göstermek. Türkiye’nin aynı zamanda deniz, kum, güneş dışında böyle bir macera merkezi de olabileceğini gösterip, o turizmi geliştirmek istiyorum. Galata Kulesi bambaşka bir duygu ama İstanbul’daki köprülerden de atlamak isterim. Umarım birilerine ilham olur ve Türkiye’de havacılık sporu gelişir.”

“HEZARFEN’İN BIRAKTIĞI MİRASI ALDIM”

Aktif olarak bu spora 1991 yılında başladığını dile getiren Cengiz Koçak, “26 senedir atlıyorum. Uçaktan 6 bin metreden atladım. Binalardan, uçurumlardan, köprülerden de 650 atlayışım oldu. Ama Galata Kulesi bambaşka. 385 yıl sonra Hezarfen’in bıraktığı bir miras vardı. Havacı olduğum için bu miras beni bekliyordu. O mirası aldım. Çok mutluyum, bu kadarı bana yeter” diye konuştu.

11 Kasım Cumartesi günü EOFT Turkey prömiyerinde bir konuşma da gerçekleştirecek Koçak, zamanının Hezarfen’i olarak anılmaya başlandı.