Emirates, yarıyıl da 13,5 milyar dolar gelir açıkladı

Emirates Grubu, 2017 – 18 ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Karlardaki sürekli artan baskıya, yakıt fiyatlarındaki yükselişe, havayolu ve seyahat endüstrisindeki diğer zorluklara rağmen grup, geçen yılın aynı dönemine oranla istikrarlı gelir artışı ve karlılıkta yükseliş elde etti.

• Grup: Gelir, yüzde 6 artarak 13,5 milyar dolar ve kar yüzde 77 artarak 631 milyon dolar oldu. Bu sonuçların elde edilmesinde kapasitenin en etkili seviyeye getirilmesi, verimlilik girişimleri ve istikrarlı sektör büyümesi etkili oldu.

• Emirates: Gelir, yüzde 6 artarak 12,1 milyar dolar ve kar yüzde 111 artarak 452 milyon dolar oldu. Toplam kapasitenin yüzde 2 genişlemesi ve yüzde 4’lük bir artış ile 29,2 milyar yolcu taşındı.

• dnata: Gelir, yüzde 7 artarak 1,7 milyar dolar, kar yüzde 20 artarak 180 milyon dolar oldu. Yüzde 11 artış ile 330,317 uçağa hizmet verildi, yüzde 25 artış ile 1,5 milyon ton kargo taşındı.

Emirates Grup geliri, geçen senenin ilk altı ayında 12,7 milyar dolar iken 2017 – 18 finansal yılının aynı döneminde yüzde 6 artış ile 13,5 milyar dolar oldu.

Geçen senenin aynı döneminde durgun olan karlılık sıçrama yaparak Grup’un kayıtlarına göre yüzde 77 artış gösterdi ve 2017 – 18’in ilk yarısında net kar 631 milyon dolar oldu. Bu sonuçta kapasitenin en etkili seviyeye getirilmesi, şirket genelindeki verimlilik girişimleri, istikrarlı iş büyümesi ve geçen senenin aynı dönemine oranla daha olumlu döviz şartları etkili oldu.

Grup’un 30 Eylül 2017 tarihindeki nakit durumu 5,2 milyar dolar oldu. Bu rakam 31 Mart 2017 tarihinde 5,2 milyar dolar ile aynıydı.

Emirates Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Ekselansları Ahmed bin Saeed Al Maktoum

Emirates Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Ekselansları Ahmed bin Saeed Al Maktoum, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “2017 – 18 ilk yarı sonuçlarının başarısında en büyük pay, iş performansımızı artırmak için çok çalışan ve kalite ile hizmetten ödün vermeden güçlüklerle mücadele eden yetenekli ekibimizindir. Karlılığımız artan rekabet, petrol fiyatları ve dünyanın birçok yerindeki zayıf ve belirsiz siyasi durumlar nedeniyle baskı altındaydı. Buna rağmen Grup gelir ve kar performansını artırdı. Bunun sebebi de iş modelimizin esnekliği ve çalışanlarımızın atikliği oldu” dedi.

Maktoum ayrıca: “Güçlü Amerikan Doları’nın diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesinin karlılığımıza olumlu etkisi oldu. Aynı zamanda şirket genelindeki çeşitli girişimlerden, yeni teknolojiler ve yeni çalışma yöntemleri sayesinde kapasitemizi ve verimliliğimizi artırma konusunda faydalar elde ediyoruz. Daha da ilerleyerek, işimizi büyütmek için yatırım yaparken ve yolcularımıza dünya standartlarında ürün ve hizmet sunmaya devam ederken, üretim maliyetlerimizi de dikkatli şekilde gözlemlemeye devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz altı ayda, Grup’un çalışan sayısı 105,746’dan 102,669’a inerek 31 Mart 2017’ye oranla yüzde 3 azaldı. Bunun en önemli sebepleri; çeşitli iş bölümlerinde yeni teknolojilerin kullanılması, daha yavaş işe alımlar, elverişli iş süreçleri ve kaynakların yeniden düzenlenmesi oldu.