Turizmdeki kayıpları telafi yılı olacak

BW PLUS The President Hotel Genel Müdürü Burak Aydın

Avrupa pazarında son iki yılda kayıp yaşadıklarını söyleyen BW PLUS The President Hotel Genel Müdürü Burak Aydın, 2018’in Türkiye turizmi için bir atılım yılı olabileceğini ancak bunu WTM gibi uluslararası fuarlarda Türkiye’yi tanıtacak reklam kampanyaları ile yapılabileceğini kaydetti.

Londra’da 6-8 Kasım tarihleri arasında yapılan 37. World Travel Market (WTM) Fuarı’na ilişkin gözlemlerini anlatan Burak Aydın, fuarda Türkiye’nin ilgi çeken ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

WTM tarafından yayınlanan rapora değinen Burak Aydın, İngiltere pazarında, en popüler ülkenin İtalya olduğunu ve ardından Yunanistan, Türkiye ve Mısır’ın geldiğini söyledi. Konuşmasının devamında genel olarak son yıllarda Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında azalma olduğunu belirten Aydın, “Önümüzdeki dönemde toparlanmasını umut ediyoruz. Nitekim, dünya genelinden turizmcilerin yüzde 75’i, önümüzdeki yıl turizmde artışın devam edeceğini ifade ediyor” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DAHA YOĞUN ŞEKİLDE TEMSİL ETMEMİZ GEREKİYOR”

Tanıtım ve pazarlama çalışmalarının artarak devam etmesinin önemini ifade eden Burak Aydın, şunları kaydetti: “Avrupa pazarında, son iki yıldır bir kayıp yaşıyoruz ve bu kaybı artık 2018 yılından itibaren yukarıya doğru ivmelendirmemiz gerekiyor. Bu sebeple, Avrupa’da organize edilen uluslararası fuarlarda, ülkemizi daha yoğun şekilde temsil edip reklamın gücünü kullanmalıyız. Bu noktada, hem katıldığımız fuarlarda, hem de hedef pazarlarda; kamu, sivil toplum örgütleri ve özel sektör olarak daha yoğun tanıtım ve pazarlama çalışmalarını sürdürmeliyiz. 37. WTM fuarına, BW PLUS The President Hotel ve Radisson Blu Hotel Kayseri adına stant sahibi olarak katılım gösterdik. Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’un standımızı ziyareti bizleri mutlu etti. Fuar esnasında, grup rezervasyon talepleri aldık ve kendilerini otellerimize davet ettik. Konuyla ilgili yazışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

“EN ÇOK ORTADOĞU VE ASYALI TURİZMCİLERLE GÖRÜŞTÜK”

Londra’daki fuarda, Ortadoğu ve Asya menşeli turizmcilerle daha yoğun görüştüklerini dile getiren Burak Aydın, “Fuarda, aynı zamanda, Güney Amerika, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinin stantlarına ziyaretlerde bulunarak, outbound turizm yapan acenteler ile görüşmelerimiz oldu. Turizmciler olarak, global çapta yapmakta olduğumuz görüşmelerin meyvelerini ilerleyen dönemlerde alacağız. Hali hazırda, Güney Amerika pazarında kıpırdanma var ve bu pazarda Avrupa’ya oranla daha iyimseriz. Güney Amerika pazarından 2017 – 2018 Kış ve 2018 yaz periyotları için ciddi talepler alıyoruz ve bu bizi 2018 yılı için daha da umutlandırıyor” şeklinde konuştu.