“Forest Bathing” konsepti ilk kez NG Sapanca’da

NG Sapanca, wellness sektörünün yükselen yıldızı durumunda olan “Forest Bathing – Orman Banyosu” konseptini Türkiye’ye getirerek misafirleriyle buluşturuyor.

World Luxury Awards tarafından verilen “En Lüks Resort Spa” ve “En Lüks Doğa Oteli” ödüllerinin 2015, 2016 ve 2017 yıllarında sahibi olan NG Sapanca, Japonya’da doğan ve Türkçe’ye “Doğayı içine çekmek (Shin-rin Yoku)” olarak çevrilen akımın Türkiye’de öncülüğünü yapıyor.

Orman Banyosu’nun içeriğinde tüm duyular açık olarak; doğada sessizce yürümek, sesleri, kokuları, renkleri hissetmek, kısaca doğayı solumak bulunuyor.

“Duyularınızı uyandırın, zihninizi rahat bırakın” mottosunun geçerli olduğu konseptin aynı zamanda medikal bir eylem olduğu doktorlar ve uzmanlar tarafından da kanıtlanmış durumda.

Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu Japon Sağlık Bakanlığı 1982 yılında Shin-rin Yoku terapisinin tıp literatürü içinde değerlendirilmesini sağladı. Bu araştırmalarda şehirde ya da spor salonlarında yapılan yürüyüşlere karşılık, doğada yapılan yürüyüşlerin bağışıklık sistemindeki faydalı hücreleri güçlendirdiği, tansiyonu dengelediği, kortizol seviyesini düşürdüğü, sinir sistemini rahatlattığı, uykusuzluğa, stres ve depresyona iyi geldiği görüldü.