Yeşil pasaport verilenlerin sayısı açıklandı!

Son Güncelleme Tarihi

Mart ayı sonunda yürürlüğe giren “ihracatçıya yeşil pasaport” uygulaması kapsamında başvuru yapan 5 bin 176 hak sahibi firmadan 6 bin 259 kişinin yeşil pasaportu onaylandı.

İhracatçılara yönelik uygulanan teşvikleri anlatmak için Antalya’da sektör temsilcileriyle bir araya gelen Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, yeşil pasaport uygulaması kapsamında başvuru yapan 5 bin 176 hak sahibi firmadan 6 bin 259 kişinin yeşil pasaportunu onayladıklarını belirtti.

İş adamlarının hayatını kolaylaştırmak için uygulanan yeşil pasaport teşviki Resmi Gazete’nin 23 Mart 2017 tarihli sayısında yayınlanarak ihracatçıların yeşil pasaport sahibi olabilmeleri hakkındaki şartlar açıklandı.

Buna göre son üç yıllık ihracatı ortalama 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında olan firmalara 1 adet, 10 milyon dolar ile 25 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren firmalara 2 adet, 25 ile 50 milyon dolar arasında ihracatı olan firmalara 3 adet, 50 ile 100 milyon dolar arası ihracatı olan firmalara 4 adet ve 100 milyon dolar üzeri ihracat gerçekleştiren firmaların 5 yetkilisi yeşil pasaport müracaatında bulunabilecek.

YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yeşil pasaport müracaatı, İçişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığınca müştereken belirlenen talep formu eksiksiz doldurulduktan sonra firmanın üyesi olduğu ihracatçı birliğine yapılacak. İhracatçı Birliği belgelerin eksiksiz olduğunu tespit ettikten sonra Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğünün onayına sunulacak. Onay sonrasında pasaport müracaatı şahsen yapılabilecek.

İhracatçılara yeşil pasaport 2 yıl süreyle verilirken, eş ve çocukları bu haktan yararlanamayacak.

KAYNAK: Türkrus