İÜ’lü Öğretim Üyesinden online eğitime destek

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İlhan Helvacı

Bu yılki öğretim döneminde verdiği Miras Hukuku derslerini kayıt altına alan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Helvacı, dersleri kendi internet sitesinden yayınlamaya başladı.

Hukuk derslerinin tümünü alt yazılı ve alt yazısız seçenekleriyle web sitesinde yayınlayan Prof. Dr. İlhan Helvacı, bunun için bir ekip oluşturduklarını söyleyerek “Bu sistem özellikle yabancı uyruklu öğrencilere ve engelli öğrencilerimize büyük kolaylıklar sağlıyor” diye konuştu.

Bu sistem sayesinde öğrencilerin not peşinde koşmaktan da kurtulduğunu söyleyen Prof. Dr. Helvacı, “Öğrencilerimiz kimi zaman dersleri kaçırabiliyor. Engelli öğrencilerimiz ise türlü zahmetlere katlanarak derslere gelmeye çalışıyor. Bu sistem sayesinde öğrenciler kaçırdıkları dersleri internet üzerinden takip edebiliyor; dersleri tekrar tekrar izleyebiliyor. Ayrıca öğrencilerimiz ders notlarına da pdf formatında ulaşabiliyor” dedi.

ANLAYAMADIKLARI NOKTALARI TEKRAR DİNLEYEBİLİYORLAR

Dersleri Erasmus öğrencileri ve diğer yabancı öğrencilerinde takip ettiğini belirten Helvacı, bu öğrenci profilinin Türkçe’ye yeterince hakim olamadığından dolayı dersi anlamakta zorluk çektiklerini ve bu sistem sayesinde anlamadıkları yerleri tekrar dinleyebildiklerini vurguladı.

HERKESE ÜCRETSİZ ERİŞİM İMKANI

Bu görüntülü derslerden yalnızca İstanbul Üniversitesi öğrencileri değil, Türkiye’nin dört bir yanında hukuk eğitimi alan öğrencilerin de faydalanabildiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Helvacı, “Eski bilgilerini tazelemek isteyen veya bu alana yeni yeni ilgi duyan hukukçular, hatta hukukçu olmasalar da miras hukukuna ilgi duyan herkes ücretsiz olarak erişilebilen internet sitemizden yararlanmak imkânına sahipler” diye konuştu.