Profesyoneller Türkiye turizmini markalaştırmak için bir arada

Türkiye turizminin kalbi Antalya’da Nestlé Professional tarafından düzenlenen “Türkiye Turizmini Markalaştırmak” paneli çok sayıda otel sahibi, şef ve yiyecek içecek sektörü profesyonelini bir araya getirdi.

250 kişinin katılımıyla Antalya Regnum Carya Otel’de gerçekleştirilen panelde dünden bugüne Türkiye turizmi stratejik pazarlama, ekonomi ve sektörel bakış açılarıyla ele alındı.

Markalaşma ve üstün kalitede hizmet anlayışıyla üst segmentlerdeki müşterilere ulaşmanın ve turist sayısı ile turizm gelirlerini ciddi şekilde artırmanın önemine değinildiği panelin moderatörlüğünü Gazeteci, Yazar Cüneyt Özdemir tarafından yapıldı.

Türkiye turizminin gerçek bir marka haline geldiğinde daha sürdürülebilir, bölgesel ve uluslararası gelişmelerden daha az etkilenen, istikrarlı bir büyüme trendi yakalayabileceğinin altının çizildiği panele Ekonomist Cem Seymen, SKÅL Uluslararası Örgütü Dünya Başkanı Salih Çene, stratejik pazarlama ve inovasyon konusunda Türkiye’nin öncü isimlerden Mustafa İçil ve Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz katıldı.

Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz

Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz, panelde yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye turizminin kalbinin attığı yer olan Antalya’da, turizme emek veren tüm iş ortaklarımızla “Birlikte Daha Fazlası Mümkün” diyerek bir adım ileriye taşımaktan çok mutluyuz. Türkiye deniz, kum, güneş üçlüsünden çok daha fazlasına sahip bir ülke. Gastronomiden spora, sağlıktan alışverişe farklı turizm akımları için çok cazip destinasyonlara ve fırsatlara sahibiz. Nestlé Professional olarak Türkiye hizmet sektörüne ve dolayısıyla turizmine destek vermek amacıyla yürüttüğümüz önemli çalışmalarımız var. Ev dışı tüketim sektörü profesyonellerine yönelik sağlıklı, lezzetli yiyecek ve içecek çözümlerimizle sektörün kaliteli hizmet vaadini desteklemeyi hedefliyoruz. Hem gıda hem içecek kategorilerinde farklı kanallardaki müşterilerimizin yaratıcı ve karlı çözüm ortağı olmayı çok önemsiyoruz.”

“HİKAYE ANLATMADAN MARKA OLAMAZSINIZ”

Ekonomist Cem Seymen de turizm alanında Türkiye’de inanılmaz bir fırsat bulunduğuna işaret ederek, “70 bin Turizm Meslek Yüksek Okulu mezunu gencimiz var. Dünyanın tam bir kırılma yaşadığı, küreselleşmenin bittiği noktada, bizim için ‘yerelleşme’ trendinin sunduğu büyük fırsatlar var. Müthiş yerel ürünlerimiz var. Sadece deniz, kum, güneş değil, inovatif düşünerek, yeni bir dizayn, yeni bir toplu kalkınma anlayışı yaratmalıyız. Ekoloji turizmi olmadan olmaz. Binlerce yıllık zeytin bahçelerimizi anlatmalıyız. Mitoloji turizmi demeliyiz. Tek başına Truva bile bu bağlamda büyük zenginlik. Bu zenginliklerimizi deneyimletmeliyiz. Bir şeyi deneyimletmeden marka olamazsınız. Hikaye anlatmadan marka olamazsınız. Türkiye’nin şu anda kendine inanması lazım” diye konuştu.

TURİZM BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİDİR

SKÅL Uluslararası Örgütü Dünya Başkanı Salih Çene ise turizmin 2015 ve 2016’daki krizlerin ardından çabuk toparlandığını, burada sektörün şartlara uyabilme yeteneğinin yüksekliğinin rol oynadığını belirterek, kriz sonrası turizmin öneminin tekrar kavrandığını düşündüğünü belirtti.

15 yıl aradan sonra 3. Turizm Şurası’nın düzenlenmiş olmasının bunun bir göstergesi olduğunu söyleyen Çene, “Şura’dan çıkan önemli stratejik kararlardan biri de turizm sayesinde kültür ve turizm alanında uluslar ve kültürler arası ilişkileri geliştirerek, uluslararası barışa hizmet etme vizyonudur. Turizm, bölgeler arasında insan ilişkilerini inanılmaz derecede geliştiriyor. Bu yönüyle turizmin aslında bir sosyal sorumluluk projesi olduğu da kabul görmüş oluyor” dedi.

TURİZM TANITIMLARINI UZMANLAR YAPMALI

İçil Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Mustafa İçil de müşteri beklentilerindeki değişimle birlikte kişiselleştirme ve hedefli pazarlamanın kazandığı önemi vurgulayarak, bu durumun turizm tanıtımlarında da geçerli olduğunu söyledi.

İçil, “Artık fotoğraf noktaları değil Instagram noktaları var ve içeriğin bir hikaye aracılığı ile sunulması lazım. Bizi uzmanlar anlatmalı. Örneğin doğa turundan bahsedeceksek, doğa uzmanlarından, dalış yapacaksak dalış hocalarından hikayeleri dinlemeliyiz. Kanalın ve mecranın ruhuna uygun paylaşım ve doğallık, etkileşimi yaratıyor. Bu doğallığı yaşıyor olmamız lazım ki konuşulsun ve paylaşılsın” şeklinde konuştu.

NESTLE PROFESSİONAL’IN YARATICI YİYECEK-İÇECEK ÇÖZÜMLERİ İLGİ ÇEKTİ

Panel sonrası fuayede ikram edilen Nestlé Professional yenilikçi yiyecek ve içecek çözümleri konuklar tarafından büyük beğeni topladı.

Kısa süre önce lansmanı yapılan, kahve tutkunlarının tüm beklentilerini yalnızca makinenin düğmesine basarak her zaman en üst düzeyde kalite ve tutarlılıkla karşılama imkanı sunan Aromaların Maestrosu NESCAFÉ Milano ve NESCAFÉ Superiore Çekirdek Kahve ile işletmelere operasyonel kolaylık sağlayan Nestlé Coolpro Soğuk İçecek Çözümleri en dikkat çeken ürünlerden oldu.

Yiyecek tarafında ise, şeflerin yorumlarıyla geliştirilen Nestlé Krema ve Nestlé Docello Profesyonel Kuvertür Serisi ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.