Hükümet yayla turizmini geliştirmeye yönelik formüller arıyor!

Hükümet yayla turizmini geliştirmeye yönelik yeni formüller arıyor. Bunlardan biri de yollarla yeşili tahrip etmeden teleferikle ulaşımı sağlama projesi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milliyet’e yayla turizmi ile ligili yapılması düşünülen yeni çalışmaları anlattı. Kurtulmuş, “Yaylalara yönelik neler yapacaksınız?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Betonlaştırmadan yollarla yeşili tahrip etmeden”

“Türkiye’nin belli bölgeleri özellikle Doğu Karadeniz bölgesi, Akdeniz’de de çok güzel yaylalarımız var, bir yayla cenneti. Özellikle Körfez ülkeleri başta olmak üzere Arap turistler için önemli yerler. Buralara ulaşım kolaylaştıkça yayla turizmi de gelişecektir. Yayla turizminin Türkiye için önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Alternatif alanlarımızdan birisi olarak görüyoruz. Orada da temel prensibimiz doğayı tahrip etmeden. Mevcut maalesef bazı yaylalarımızın durumu son derece kötü. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Yaylalarımızın uzun yıllar sonrasını planlayarak oraların turizme açılması lazım. Oraları betonlaştırmadan yollarla yeşili tahrip etmeden, hele hele mümkün olursa yollarla geçmek yerine teleferiklerle o alanları geçmeyi başarabilirsek Türkiye çok önemli bir yayla turizm merkezi haline gelecektir.”