Seyahat uyarısında son gelişme: Dışişleri’nden “Gereksiz” tepkisi

ABD’nin yaptığı seyahat uyarısından sonra Türkiye’nin de seyahat uyarısı yapması hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Son derece gereksiz ve olgunluğa yakışmayan tavırlarla uğraşmamamız gerekiyor” dedi.

ABD’nin Los Angeles Eyaletinde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile yapacağı görüşmede ikili konuların ele alınacağını belirterek seyahat uyarısı konusununda bu görüşmenin içerisinde bulunacağını belirtti.

Hürriyet’te yer alan habere göre Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde ele aldıkları pozitif konulara odaklanmanın önemli olduğuna vurgu yaparak seyahat uyarısı hakkında şunları söyledi: “Vize sürecini durdurmak gibi şimdi de seyahat uyarısı gibi son derece gereksiz ve bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan tavırlarla bizim uğraşmamamız gerekiyor, enerjimizi bunlara harcamamız gerekiyor.”

“TÜRKİYE ABD’DEN DAHA AZ GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİL”

Konuşmasının devamında Türkiye’nin terörle mücadelede uzun yıllardır çalıştığını ve bu konuda başarılarda elde ettiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD’de de günde öldürülen insan sayısına baktığımız zaman buna turist de dahil Türkiye’nin ABD’den çok daha güvenli bir ülke olduğunu görüyoruz. Türkiye, ABD’den daha az güvenli bir ülke değildir. Tersinden söyleyecek olursak Türkiye, ABD’den çok daha güvenli bir ülkedir” dedi.

ABD’DEN GELMEK İSTEYENLERİ DURDURMAK MI İSTEDİLER?

2017’de Türkiye’nin 32 milyon turist ağırladığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu senede ABD’den turist olarak gelmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış var. Rezervasyonlardan da görüyoruz. Bunu durdurmak mı istediler, ne yapmak istediler onu anlamadık ama Tillerson ile görüşeceğiz” diye konuştu.