Helal Turizm Derneği, sektörün nabzını tutacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi ve Antalya Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun öncülüğünde Uluslararası Helal Turizm Derneği, Antalya’da kuruldu.

MÜSİAD’ın Antalya Şubesi tarafından Mayıs 2017’de hazırlanan rapora göre oluşturulması planlanan Helal Turizm Derneği’nin açılış toplantısı yapıldı.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, MÜSİAD Antalya yönetim kurulu üyeleri, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile Ak Parti Antalya milletvekilleri katılım gösterdi.

Gerçekleşen toplantıda MÜSİAD Antalya Şubesi’nin 2017 yılı Mayıs ayında yayınladığı ‘Helal Turizm Raporu’ Bakan Kurtulmuş’a sunuldu. Numan Kurtulmuş, yapılan bu çalışma sebebiyle MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Ramazan Kalken ve yönetimine, Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkanı Erdal Türk ve raporu hazırlayan akademisyenlere teşekkür etti.

“DÜNYA BUNA HELAL TURİZM ADINI VERDİ”

Samimi bir ortamda geçen toplantıda dünyanın bu konuda önemli çalışmalar yaptığına değinen Bakan Kurtulmuş, “Türkiye’de halen helal ve haram tartışmaları ile gündem değiştirmeye çalışanlar var. Ancak dünya buna Helal Turizm adını verdi. Bizde bu konuda gerekli çalışmaları ivedilikle yapacağız” dedi.

TURİZME CİDDİ YATIRIMLAR YAPILMALI

MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanı Kalken ise MÜSİAD olarak ülkenin son yıllarda yaşadığı turizmi etkileyen olaylar sebebiyle Türkiye ekonomisinin çok ciddi darbe aldığını, bu sebeple turizme gerekli yatırımların yapılması gerektiğini söyledi. Ramazan Kalken, sadece Antalya ekonomisi için değil Türkiye ekonomisi için önemli olduğuna değindi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Helal Turizm ile alakalı yönetmeliğin bir an önce hazırlanıp dünyaya Türkiye üzerinden yayılması gerektiğini söyledi.

YÖNETİM KURULUNDA PROFESYONEL İSİMLER YER ALDI

Helal turizmi ulusal ve uluslararası alanda geliştirmek, Türkiye’nin helal turizm ile marka ülke imajını oluşturmasını sağlamak ve Helal Turizm de çalışan personelin meslek yeterlilikleri yönünde hizmet kalitesini artırmak adına eğitimler organize etmek amacını taşıyan Uluslararası Helal Turizm Derneği’nin yönetim şekli şu şekilde:

Kurucu Başkan San Bilgisayar Erdal Türk, Aktif Group Fatih Nükte, Osmanlı Kahvecisi AŞ Boğaçhan Göksu, Şah Inn Paradise Oteli Yusuf Yücel, Wome Deluxe Oteli Yusuf Gerçeker, Turizm İşletmecisi İlknur Tataroğlu, Vizyon Turizm Mehmet Talha Çizmeci ve Black Bird Hotels Muhammet Topaloğlu.

Derneğin Danışma Komitesinde ise Yrd. Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin, Öğr. Gör. Abdullah Turhan, Prof. Dr. Fatih Gültekin, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Pamukçu, Yrd. Doç. Dr. Zeki Yaka ve Ali Serinoğlu başı çeken isimler oldu.

KALKEN’DEN ÇALIŞMALARA DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan Kalken son olarak nisan ayından bu tarafa Helal Turizm konusunda çok ciddi çalışmalar yaptıklarını ve bu süreçte destek veren başta raporu hazırlayan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin, Öğr. Gör. Abdullah Turhan ve Emrullah Ahmet Turhan’a sonrasında ise çalışmalara verdikleri destekler sebebiyle MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve MÜSİAD Genel Merkezi Hizmetler Sektör Kurulu Başkanı Sertip Akşahin’e çok teşekkür etti. Ayrıca Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na ve Antalya Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar’a verdikleri destekler sebebiyle de teşekkür etti.