Karikatürcülerden dünden bugüne tatillerin değişimi!

Bu yılki teması “Dünden Bugüne Tatiller” olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 62 ülkeden 584 sanatçı bin 101 karikatür ile katıldı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu sene 9’uncusu yapılan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na en çok eser gönderen ülkeler Türkiye ve İran oldu.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen yarışma iki ayrı kategoride yapıldı. 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüleri içeren yetişkinler kategorisinde 435 sanatçı 904 eser gönderirken, 16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcüleri içeren gençler kategorisinde ise 152 sanatçı 196 eser ile boy gösterdi.

EN ÇOK TÜRKİYE VE İRAN ESER YOLLADI

Türkiye’den 215 sanatçı 294 eser gönderirken İran’dan 79 sanatçı 169 eser gönderdi.

En çok katılımın olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Sırbistan (78 eser), Rusya Federasyonu (63 eser), Ukrayna (38 eser), Belçika (33 eser), İtalya (28 eser) Kolombiya (27 eser), Brezilya (24 eser) ve Romanya (21 eser).

TURİZMİN FARKLI YÖNLERİ ORTAYA ÇIKARILIYOR

Yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Küçükkanat, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yalnızca bir iş alanı ve bir sektör olarak algılanmasının yanı sıra turizmin farklı yönlerini ortaya çıkaran bir sanat etkinliği olarak dikkate çektiğini belirtti.

Küçükkanat, “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında yaklaştıkları gösteriyor” dedi.

Yarışmanın koordinatörü Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak ise Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dokuz yıldır düzenlendiğini ve dünyada karikatür camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Kozak, ek olarak, yarışma sayesinde karikatürcülerin turizm alanının farklı yönlerine dikkatlerinin çektiklerini vurguladı.

194 ESER FİNAL İÇİN DEĞERLENDİRİLECEK

İki aşamalı olarak değerlendirilen eserler birinci değerlendirmede Türk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirledi.

Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Kamil Yavuz (Karikatürcü), Raşit Yakalı (Karikatürcü), Musa Gümüş (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi) ve Ayşegül Duran’dan (Er Yatırım) oluşan ulusal jüri 13 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da yaptığı toplantıda finale kalan eserleri belirledi.

Seçici kurul gençler kategorisinde 42 ve yetişkinler kategorisinde ise 152 olmak üzere toplam 194 eseri final değerlendirmesi için seçti. Yarışmanın final değerlendirmesi dünya genelinde tanınan karikatürcülerden oluşan uluslararası seçici kurul tarafından Şubat ayı içerisinde yapılacak.

Ödül töreni ise 28 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de, Four Points by Sheraton otelinde yapılacak.